Czy można rościć o zachowek od darowizny pieniężnej.
Pytanie z dnia 09 stycznia
Czy jeśli jest dwoje rodzeństwa i jedno z nich otrzyma spadek w wysokości no 100 tys, a drugie w wysokości 50 tys to czy ta osoba która otrzymała mniejsza kwotę może rościć o zachowek. Jeśli tak to w jakiej kwocie?
Tomasz Kubata Adwokat (Od 2023)
Kancelaria Adwokacka adwokat Tomasz Kubata
Strzegomska 42AB lok. 7 (I p.), 53-611 Wrocław
Wszystko zależy od sposoby dziedziczenia (ustawowe czy testamentowe) w celu oceny czy są podstawy do dochodzenia zachowku czy podziału spadku.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Nie, w tym przypadku otrzymana w testamencie kwota skonsumuje wartość potencjalnego roszczenia o zachowek tego spadkobiercy. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
W przypadku, kiedy spadkodawcami jest dwójka dzieci to przy dziedziczeniu ustawowym każde z nich powinno otrzymać udział spadkowy w wysokości 1/2. Przyjmując kwotę całego spadku na 150 000 PLN wartość udziału spadkowego przypadającego na każdego spadkobiercę, to 75 000 PLN. Wysokość zachowku to 1/2 wartości udziału spadkowego. Zatem w tym konkretnym przykładzie wysokość roszczenia o zachowek wynosi 37 500 PLN (1/2 z 75 000). Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.