Czy na L4 pracownik może korzystać z auta służbowego?
Pytanie z dnia 11 marca 2021
Dzień Dobry. Jestem zatrudniony na umowę o pracę w dużej korporacji, w której wielu pracowników korzysta z samochodów i telefonów służbowych. Z tym, że pracownicy na stanowiskach menedżerskich, ok. 10% użytkowników, posiada zapis w umowie o pracę, że ct.: „W okresie zatrudnienia pracownikowi przysługuje prawo do korzystania z samochodu i telefonu służbowego na warunkach obowiązujących w spółce”. Jest on umieszczony w paragrafie obok innych świadczeń jak opieka medyczna, dofinansowanie do mieszkania w przypadku relokacji, itp. Pozostałe 90% użytkowników takich zapisów nie posiada. Każdy użytkownik może korzystać z tych urządzeń do celów prywatnych, a wówczas to stosowne obciążenia są uwzględniane w jego wynagrodzeniu. Jednocześnie w firmie obowiązuje zarządzenie wewnętrzne, według którego pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni samochód i telefon służbowy może zostać odebrany. Ja pracuję na stanowisku menedżerskim, posiadam w/w zapis w umowie o pracę na czas nieokreślony i przebywam na zwolnieniu lekarskim pow. 30 dni, a pracodawca chce mi odebrać samochód na czas zwolnienia. Czy ma do tego prawo? Pzdr.
Anna Jędrzejczak Radca prawny (Od 2004)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Jędrzejczak
Zwycięstwa 40 lok. 74-75, 75-072 Koszalin
Dzień dobry, jeżeli zarządzenie wewnętrzne dotyczy wszystkich pracowników , bez względu na zajmowane stanowisko i nie zawiera odmiennych regulacji wobec menadżerów, to postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr. A.Jędrzejczak www.kancelaria-radcy.com anna_jedrzejczak@kancelaria-radcy.com
Podziękowałeś prawnikowi
Maciej Podgórski Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski
L. Rydygiera 19/69, 30-695 Kraków
Dzień dobry, skoro przyjęto kryterium przebywania na zwolnieniu lekarskim przez określony czas jako czynnik powodujący odebranie uprawnienia do samochodu to wówczas jest to obowiązujące ustalenie. Tego typu postanowienia są ponadstandardowymi uprawnieniami przyznanymi pracownikom i nie podlegają regulacjom Kodeksu pracy, lecz ustalane są w ramach swobody przyznanej pracodawcy. Przepisy prawa pracy mają jednostronnie semiimperatywny charakter tzn. określają pewne minimalne standardy w sposób bezwzględny zaś wszystko "co ponadto" - może być tylko "na korzyść pracowników" ale już co do zakresu tych korzyści ostatnie słowo należy do pracodawcy. Pozdrawiam.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.