Czy od renty zagranicznej po mężu płaci się podatek w Polsce?
Pytanie z dnia 18 lutego 2021
Czy od świadczenia rodzinnego tzw. renty wdowiej otrzymywanej z SS w USA powinnam płacić podatek w Polsce?
Do połowy 2020 byłam rezydentem USA,ale świadczenie otrzymywałam na konto polskiego banku.
Jako rezydent USA nie płaciłam podatku od niskiego świadczenia rodzinnego w USA.
Po wygaśnięciu ważności zielonej karty stałam się dla USA cudzoziemcem w związku z czym w USA obciążona jestem 30% podatkiem.
Świadczenie to jest mi przyznane po zmarłym małżonku na mocy jego uprawnień emerytalno- rentowych.Ja nigdy w USA nie pracowałam.Trudno więc nazwać to moją rentą lub emeryturą.
Wypracowaną przeze mnie emeryturę otrzymuję z polskiego ZUS.Tu też mieszkam i tu znajduje się ośrodek moich interesów życiowych.
Czy przedmiotowe świadczenie przyznane mi na podstawie amerykańskich przepisów o świadczeniach rodzinnych jest nim w myśl art.21 i zwalnia mnie z opodatkowania w Polsce niezależnie od tego czy jestem rezydentem USA czy już nie jestem?
Jeżeli jest obowiązek płacenia podatku od świadczenia rodzinnego w Polsce,szczególnie gdy miałam jeszcze uprawnienia rezydencke ( i nie płaciłam też podatku w USA) to jaką metodę obliczenia zastosować - proporcjonalną czy progresywną.
Wiele orzeczeń KIS i werdyktów sądowych stoi na stanowisku,że jest to świadczenie rodzinne przyznane na podstawie amerykańskich przepisów o świadczeniach rodzinnych i jako takie stosownie do art.21 pkt 8 nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Mój US jest innego zdania i uzależnia decyzję od tego,czy w US był płacony podatek,a przecieź ten 30% podatek amerykański nie jest podatkiem dochodowym( takiego tam nie płacę), a uzaleźnionym od statusu obywatelskiego.
Pozdrawiam serdecznie
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.