Pytanie z dnia 28 grudnia 2017
Czy ojciec który nie płacił alimentów ani się nim nie zajmował i prawie nie utrzymywał kontaktu może żądać od dziecka opłaty za pobyt w ośrodku pomocy społecznej albo alimentów na siebie lub innych środków finansowych jeśli nie ma za co żyć?
Marta Fundowicz Adwokat (Od 2017)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Fundowicz
Jantarowa 53, 84-240 Reda
Witam, Na początku należy wskazać, że obowiązek dostarczania środków utrzymania oraz wychowania obciąża krewnych w linii prostej. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny dotyczy zarówno rodziców wobec dzieci oraz dzieci wobec rodziców. Rodzice najpierw o alimenty powinni się wystąpić do swoich małżonków, a potem żądać ich od swoich dzieci. Rodzice mogą domagać się alimentów od pełnoletnich dzieci. Powstanie obowiązku alimentacyjnego względem rodziców jest uzależnione od zaistnienia określonych przesłanek. Po stronie rodziców przesłanką jest ich stan niedostatku. Natomiast dzieci muszą mieć możliwości zarobkowo – finansowe, aby spełnić nałożony na nich obowiązek. Pojęcie niedostatku oznacza stan, w którym rodzice nie są w stanie zaspokoić wszystkich, lub nawet części, swoich uzasadnionych potrzeb. Sąd badając czy rodzice znajdują się w niedostatku musi stwierdzić, że uzasadnione potrzeby rodziców muszą być zaspokojone przez alimenty i nie można ich zaspokoić w inny sposób. Z drugiej strony dzieci muszą mieć możliwości zarobkowo – finansowe, aby móc płacić nałożone na nich alimenty. Na możliwości zarobkowe składają się m. in. wynagrodzenie z pracy zarobkowej, premie, dodatki do wynagrodzenia, renta, emerytura, odsetki z akcji, akcje zgromadzone na funduszach bankowych, wszelkie inne dochody (np. z wynajmu mieszkania). Aby sąd zasądził alimenty względem rodziców przesłanki niedostatku rodziców i możliwości zarobkowych dzieci muszą zostać spełnione jednocześnie. Obowiązek alimentacyjny może być wykonywany nie tylko przez świadczenie pieniężne. Można go zrealizować np. poprzez dostarczanie pomocy materialnej, czyli żywności, ubrań, leków, opału itp Przed sądowym zasądzeniem alimentów można też wykorzystać inne argumrnty. Zapraszam do kontaktu z Kancelarią. Pozdrawiam Adwokat Marta Fundowicz
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Konopacka Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Anna Konopacka
Fałata 11/31, 30-118 Kraków
Niestety tak, może się domagać alimentów. Inną kwestią pozostaje to co Sąd zrobi z takim wnioskiem. W toku ewentualnego postępowania trzeba będzie wykazać, że ojciec nie łożył na dziecko, ma dług alimentacyjny i zasądzenie alimentów od dziecka będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.