Pytanie z dnia 27 czerwca 2018

Czy otrzymywanie dobrowolnych alimentów z kilku źródeł jest możliwe, w znaczeniu "dopuszczalne prawnie" czyli, czy nie jest zakazane lub obwarowane jakimiś uregulowaniami /czy nie ma orzecznictwa?/, wykluczającymi więcej niż jedno źródło z których alimenty otrzymuje dana osoba lub maksymalna ich wysokość łączna lub od pojedynczej osoby?
Konkretnie: czy jeden z naszych dwóch pełnoletnich synów mógłby otrzymywać DOBROWOLNE alimenty od trzech pełnoletnich osób, to znaczy: od ojca, od matki oraz od swojego brata?
Czy nie ma zastrzeżeń prawnych lub przepisów, które wykluczają taki przypadek, jeśli zostaną podpisane trzy stosowne, niezależne akty notarialne u notariusza?

Dzień dobry, oczywiście czynienie darowizn nie jest w żaden sposób zabronione. Niemniej w takiej sytuacji pozostaje do rozwiązania kwestia zgłaszania darowizn do urzędu skarbowego. Pozdrawiam, Michał Okoniewski, radca prawny

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 czerwca 2018 09:49 Zmodyfikowano dnia: 28 czerwca 2018 09:49 Obejrzało: 175 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Art. 129 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż: § 1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. § 2. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Art. 132 kro: Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Art. 133 kro: § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. § 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. § 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Art. 134 kro: W stosunku do rodzeństwa zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 czerwca 2018 10:05 Zmodyfikowano dnia: 28 czerwca 2018 10:05 Obejrzało: 174 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.