Pytanie z dnia 24 października 2018

Czy pracodawca moze za pomoca kamer sledzic co robia pracownicy i dzwonic np do majstra ze ktos np stoi czy siedzi na stanowisku pracy i zeby ten zwrocil mu uwage???

Takie działanie jest niezgodne zarówno z Kodeksem pracy jak i RODO. Celem monitoringu ma być zapewnienie m.in. bezpieczeństwa pracowników/mienia, a nie kontrola pracowników co do jakości czy sposobu wykonywania przez nich pracy. Mówiłam o tym na Vlogu "Zrozumieć RODO" (poniżej link).. Pozdrawiam, radca prawny Kinga Konopelko link do Vloga: https://www.youtube.com/channel/UCVZHDV9quVUy3TO_mfLF_zg?view_as=subscriber

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 października 2018 11:17 Zmodyfikowano dnia: 25 października 2018 11:17 Obejrzało: 296 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Od 25 maja 2018 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Pracy, które wprowadziły uregulowania dotyczące stosowania monitoringu wizyjnego. Przyczyną ich wprowadzenia były przepisy Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO) oraz nowa ustawa o ochronie danych osobowych. Monitoring wizyjny jest zjawiskiem bardzo częstym w miejscu pracy, tym samym orzecznictwo przez lata wypracowało swoje stanowisko dotyczące praw i obowiązków pracodawców w tym zakresie. Odzwierciedlenie tego znalazło się w nowym art. 222 § 1 Kodeksu Pracy. Możliwość posiadania monitoringu w firmie wynika wprost z art. 222 § 1 Kodeksu Pracy. Przepis ten stanowi, że jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy. Nadzór ten może mieć postać środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring). Jeżeli istnieją wymienione przyczyny, to nie ma potrzeby uzyskiwania przez pracodawcę zgody pracowników na zainstalowanie monitoringu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 października 2018 10:37 Zmodyfikowano dnia: 26 października 2018 10:37 Obejrzało: 292 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.