Czy służebność osobista mieszkania przechodzi na dzieci po śmierci matki?
Pytanie z dnia 09 stycznia 2023
Witam. Czy służebność osobista mieszkania przechodzi na dzieci po śmierci matki? Czy syn zmarłej będąc zamordowany ma prawo nie oddać kluczy do mieszkania ? I czy mając meldunek może zamieszkać w domu bez zgody właścicieli?
Bartłomiej Skiba Radca prawny (Od 2010)
Kancelaria Radcy Prawnego Bartłomiej Skiba
Suraska 1 lok. 101, 15-093 Białystok
Służebność osobista mieszkania może przejść po śmierci uprawnionego na jego rodziców, dzieci lub małżonka jeśli wynika to z umowy zawartej pomiędzy uprawnionym a właścicielem nieruchomości ( art. 301 par. 2 k.c.). W przypadku braku takiego postanowienia umownego służebność wygasa z chwilą śmierci uprawnionego. Wraz z wygaśnięciem służebności mieszkania osoby przyjęte na mieszkanie tracą możliwość wykonywania nieistniejącego już prawa. Dlatego też syn zmarłej uprawnionej jeśli nie posiada innego tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości )np. umowy najmu, użyczenia) powinien się wyprowadzić. Meldunek nie stanowi podstawy do zamieszkiwania w danej nieruchomości ponieważ nie stanowi tytułu prawnego do władania nieruchomością. Zatem jeśli syn zmarłej uprawnionej do służebności nie chce się wyprowadzić to należy go wezwać do opróżnienia i wydania nieruchomości, następnie jeśli nie wykona wezwania skierować do sądu pozew o eksmisję.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Służebność osobista mieszkania wygasa wraz ze śmiercią uprawnionego, chyba że inaczej określono to w umowie ustanawiającej służebność. 2. Dopóki zmarłej pozostaje lokatorem nieruchomości, przysługują mu uprawnienia lokatorskie i może nie wydać właścicielom klucza do mieszkania. Powinien jednak umożliwić im wejście do mieszkania we wskazanych w ustawie przypadkach. 3. Syn może tam zamieszkiwać do momentu upłynięcia terminu na opróżnienie lokalu wskazanego w wezwaniu, które powinni Państwo do niego skierować. Po upływie tego terminu będziecie Państwo mogli wnieść od sadu pozew o eksmisję i do tej eksmisji doprowadzić. 4. Zameldowanie nie ma w aktualnym stanie prawnym żadnego innego znaczenia poza ewidencją ludności. Nie daje ono lokatorowi żadnych dodatkowych uprawnień. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.