Czy służebność osobista mieszkania przechodzi na dzieci po śmierci matki?

Pytanie z dnia 09 stycznia 2023

Witam. Czy służebność osobista mieszkania przechodzi na dzieci po śmierci matki? Czy syn zmarłej będąc zamordowany ma prawo nie oddać kluczy do mieszkania ? I czy mając meldunek może zamieszkać w domu bez zgody właścicieli?

Służebność osobista mieszkania może przejść po śmierci uprawnionego na jego rodziców, dzieci lub małżonka jeśli wynika to z umowy zawartej pomiędzy uprawnionym a właścicielem nieruchomości ( art. 301 par. 2 k.c.). W przypadku braku takiego postanowienia umownego służebność wygasa z chwilą śmierci uprawnionego. Wraz z wygaśnięciem służebności mieszkania osoby przyjęte na mieszkanie tracą możliwość wykonywania nieistniejącego już prawa. Dlatego też syn zmarłej uprawnionej jeśli nie posiada innego tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości )np. umowy najmu, użyczenia) powinien się wyprowadzić. Meldunek nie stanowi podstawy do zamieszkiwania w danej nieruchomości ponieważ nie stanowi tytułu prawnego do władania nieruchomością. Zatem jeśli syn zmarłej uprawnionej do służebności nie chce się wyprowadzić to należy go wezwać do opróżnienia i wydania nieruchomości, następnie jeśli nie wykona wezwania skierować do sądu pozew o eksmisję.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 stycznia 2023 11:39 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2023 11:39 Obejrzało: 201 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Służebność osobista mieszkania wygasa wraz ze śmiercią uprawnionego, chyba że inaczej określono to w umowie ustanawiającej służebność. 2. Dopóki zmarłej pozostaje lokatorem nieruchomości, przysługują mu uprawnienia lokatorskie i może nie wydać właścicielom klucza do mieszkania. Powinien jednak umożliwić im wejście do mieszkania we wskazanych w ustawie przypadkach. 3. Syn może tam zamieszkiwać do momentu upłynięcia terminu na opróżnienie lokalu wskazanego w wezwaniu, które powinni Państwo do niego skierować. Po upływie tego terminu będziecie Państwo mogli wnieść od sadu pozew o eksmisję i do tej eksmisji doprowadzić. 4. Zameldowanie nie ma w aktualnym stanie prawnym żadnego innego znaczenia poza ewidencją ludności. Nie daje ono lokatorowi żadnych dodatkowych uprawnień. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 stycznia 2023 11:57 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2023 11:57 Obejrzało: 199 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.