Czy spadek stanowi cały samochód, czy jego połowa?
Pytanie z dnia 23 lipca 2021
Zmarł mój ojciec. W skład spadku wchodzi samochód. Samochód jest zarejestrowany na ojca. Osoby dziedziczące to żona i 2 dzieci zmarłego. Chcę aby auto zostało przerejestrowane ma mnie. Mam notarialny akt poświadczenia dziedziczenia (po1/3 spadku ja siostra i mama).Czy spadek stanowi cały samochód, czy jego połowa? A połowa i tak należała do małżonki zmarłego poprzez istnienie wspólnoty majątkowej? A w efekcie jaka będzie część auta w zapisie na umowie darowizny od siostry i mamy : czy 1/6-siostra i 2/3mama? Czy po 1/3kazda?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. To zależy od okoliczności sprawy. Jeżeli np. mama twierdzi, że samochód został kupiony wyłącznie przez ojca za pieniądze pochodzące z jego majątku osobistego, to oznacza, że wszedł on do majątku osobistego ojca i jako taki w całości podlegał spadkobraniu po nim. Jeżeli natomiast został on zakupiony za pieniądze pochodzące z majątku wspólnego, to wszedł do majątku wspólnego małżonków i spadkobraniu podlegał tylko udział ojca. Wiele zależy tutaj od stanowiska mamy w tej sprawie, natomiast w większości sytuacji decydujące będzie to, który z małżonków jest wpisany jako właściciel na dowodzie własności pojazdu (np. umowa sprzedaży). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Adrian Sylwanowicz Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrian Sylwanowicz
M. Skłodowskiej - Curie 12 lok. 1A, 15-097 Białystok
Szanowna Pani, z tego co Pani pisze to faktycznie może być tak, że spadek stanowi 1/2 udziału w prawie własności auta (z uwagi na wspólność małżeńską). Oczywiście jest to założenie co do zasady - mogą zaistnieć sytuacje szczególne. Zatem mama posiada udział w prawie własności samochodu wynoszący 4/6 (z uwagi na wcześniejsza wspólność majątkową małżeńską). Siostra z tytułu dziedziczenia posiada 1/6. Pozdrawiam, Adrian Sylwanowicz. Dziękuję za pozytywną opinię.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.