Czy spisanie intercyzy jest możliwe?

Pytanie z dnia 29 lipca 2021

Witam. Mam 19 lat i narzeczonego. Od lipca 2020 mieszkamy razem, moje jest mieszkanie, które kupiłam za pieniądze po spadku mamy. We wrześniu 2022 bierzemy ślub. Zdecydowaliśmy się na to aby kupić większe mieszkanie. Ja sprzedaje swoje, narzeczonemu mają pomóc rodzice i mamy dobrać kredyt. Nie chciałabym zostać bez niczego w razie jakiś niepowodzeń, bo różnie to w życiu bywa. Za kilka dni mamy podpisać umowę przedwstępną i wprowadzić się na początku grudnia.
Czy spisanie intercyzy jest teraz możliwe? Jak inaczej mogłabym się zabezpieczyć?

Dzień dobry. 1. Dopóki nie jesteście Pańtwo małżeństwem intercyza nie odniesie żadnego skutku. Nie istnieje bowiem jeszcze stan wspólności majątkowej pomiędzy Państwem. Zawarta przed ślubem intercyza odniesie skutek dopiero w momencie zawarcia związku małżeńskiego. 2. W tej chwili może się Pani zabezpieczyć poprzez zawarcie odpowiedzniej umowy z narzeczonym, w której zostaną dokładnie opisane Państwa wkłady i wynikające z nich konsekwencje. Jeżeli Pani wkład w nieruchomość będzie większy niż narzeczonego, a umówicie się Pańśtwo na równe udziały, to warto jest także regulować tę kwestię (czy ma to być traktowane jako darowizna, czy też pożyczka itp.). Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 lipca 2021 10:56 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2021 10:56 Obejrzało: 347 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Intercyzę można podpisać przed ślubem, jednakże obowiązywać będzie dopiero po zawarciu małżeństwa. W opisanej sytuacji, proszę dopilnować, aby w akcie notarialnym zakupu nieruchomości: 1) nieruchomość była własnością obydwojga narzeczonych 2) własność nieruchomości zarówno Pani jak i narzeczonego została oznaczona jako własność w części ułamkowej stosownie do poczynionych wkładów przez każde z Państwa (czyli np. Pani 2/3, a narzeczonego 1/3 lub w innej odpowiedniej relacji). Mieszkanie nabyte przed ślubem nie będze wchodzić do majątku wspólnego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 lipca 2021 19:04 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2021 19:04 Obejrzało: 343 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.