Pytanie z dnia 23 listopada 2020
Czy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będący zatrudniony na umowe o pracę może założyć działalność jednoosobową i świadczyć na rzecz tej spółki usługi nie będące w zakresie jego obowiązków
Mateusz Uldynowicz Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Mateusz Uldynowicz
Niemcewicza 26/407, 71-520 Szczecin
Dzień dobry, opisany stan faktyczny wymaga doprecyzowania. Z opisu nie wynika np. czy wspólnik ten jest zarazem w zarządzie tej spółki.
Podziękowałeś prawnikowi
Maciej Podgórski Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski
Królewska 2/318, Kraków
W Pana sprawie taka czynność może nieść za sobą pewne ryzyko od strony prawa pracy - np. w przypadku kontroli w spółce inspektor pracy może postawić zarzut obejścia przepisów o zatrudnianiu pracowników poprzez nieuzasadniony outsourcing na rzecz osoby zatrudnionej na etacie ale o innym zakresie obowiązków wskutek czego dochodzi w szczególności do obchodzenia przepisów o czasie pracy (bo przecież obowiązki pracownika i "przedsiębiorcy" wykonywałby pan w ramach "doby pracowniczej" i tygodnia pracowniczego). Dodatkowo jako przedsiębiorca świadczący pracę na rzecz swego pracodawcy mógłby Pan zostać uznany za osobę de facto "samozatrudnioną" w zakresie obowiązków wykonywanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. To z kolei, zwłaszcza w przypadku rozliczania się z fiskusem w oparciu o podatek liniowy w stawce 19%, mogłoby prowadzić do zainteresowania organów skarbowych takim stanem rzeczy. Zgodnie bowiem z art. 5b ust. 1 dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: 1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności; 2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności; 3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością." W przypadku zatem ustalenia (przez sąd pracy na wniosek urzędników), że wspomniana przez Pana w pytaniu działalność gospodarcza była fikcją (usługi wykonywane były pod faktycznym kierownictwem pracodawcy na potrzeby optymalizacji składkowo-podatkowej) mógłby Pan zostać obciążony koniecznością zapłaty zaległych podatków i/lub składek na ubezpieczenia społeczne. Pamiętać należy bowiem także, że zgodnie z art. 8 ust 2a Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych: "Za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy."
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.