Czy zarządzanie terenem wydzierżawionym przez WM na parking dla mieszkańców należy do czynności zwyczajnych zarządu?

Pytanie z dnia 06 czerwca 2022

Czy zarządzanie terenem wydzierżawionym przez WM na parking dla mieszkańców należy do czynności zwyczajnych zarządu? Czy do podpisania umowy dzierżawy zarząd potrzebuje osobnego pełnomocnictwa? Jakie są ograniczenia w zarządzaniu i podpisywaniu umów przez Zarząd w tej sytuacji?

Jak się powszechnie przyjmuje, na zwykły zarząd wspólną nieruchomością składają się czynności (faktyczne, prawne) zmierzające do załatwienia spraw związanych z jej bieżącym utrzymaniem i eksploatacją, z podstawową codzienną "działalnością" wspólnoty. W szczególności chodzi o podejmowanie działań faktycznych, jak np. utrzymanie czystości na gruncie i częściach wspólnych budynku (np. podejmowanie na bieżąco decyzji co do częstotliwości wywozu kontenerów na śmieci), w tym odśnieżanie chodników i miejsc parkingowych, utrzymanie zieleni (podejmowanie działań zabezpieczających zieleń, dokonywanie nasadzeń kwiatów, krzewów, drzewek, nawadnianie itp.), dokonywanie drobnych remontów, napraw i "ulepszeń" na nieruchomości wspólnej (konserwacja domofonów, mechanizmów automatycznie zamykających drzwi do klatek schodowych, założenie wodomierzy na ujęcia wody do potrzeb nieruchomości wspólnej itp.) oraz wielu czynności prawnych i finansowych, takich jak zawieranie umów zapewniających dostawy mediów (wody, energii cieplnej i elektrycznej, gazu), wywóz nieczystości, opłacanie należności związanych z podejmowanymi faktycznymi i prawnymi czynnościami zarządu zwykłego nieruchomością wspólną. Samo "zarządzanie", co do zasady nie będzie stanowić czynności przekraczających zwykły zarząd. Jak stanowi bowiem art. 22 ust. 2 u.w.l. do podjęcia przez zarząd (wspólnoty mieszkaniowej) czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. Co do zawarcia umowy dzierżawy, tutaj kwestie wymaga jeszcze analizy całościowej sprawy. Jednakże wydaje się, że będzie to czynności przekraczająca zwykły zarząd.

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 czerwca 2022 08:23 Zmodyfikowano dnia: 9 czerwca 2022 08:23 Obejrzało: 301 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze statutem wspólnoty mieszkaniowej, gdyż mogą w nim być uszczegółowione uprawnienia do dokonywania czynności przez zarząd, do których nie jest wymagana dodatkowa zgoda.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 czerwca 2022 10:15 Zmodyfikowano dnia: 9 czerwca 2022 10:15 Obejrzało: 300 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.