Czynności zwykłego zarządu i przekraczające zarząd zwykły
Pytanie z dnia 20 maja 2019
Witam, jesteśmy małą wspólnotą mieszkaniową / 4 lokale/ bez zarządu, decyzje podejmujemy większością udziałów. Proszę o informacje jakie czynności przekraczają zwykły zarząd tzn. kiedy musi być zgoda wszystkich współwłaścicieli?
Magdalena Miechowska-Ostatek Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Magdalena Miechowska-Ostatek
Lwowska 4 lok. 3, 00-658 Warszawa
Witam, za czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu należy uznać wszystkie czynności rozporządzające (zbycia i obciążenia) rzeczą wspólną, zmiany przeznaczenia rzeczy, sposobu gospodarowania rzeczą, inwestycji współwłaścicieli na tą rzecz itp. Art. 22 ust.3 ustawy o własności lokali wskazuje otwarty katalog takich czynności, do których w szczególności zalicza się: 1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej; 2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego; 3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu; 4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej; ©Kancelaria Sejmu s. 10/15 08.05.2019 5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego; 5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej; 6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej; 6a) nabycie nieruchomości; 7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16; 8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną; 9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych; 10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
Podziękowałeś prawnikowi
Agnieszka Łozińska Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Agnieszka Łozińska
aleja Kasztanowa 18 lok. 19/3, 53-125 Wrocław
Witam, czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu zostały wymienione w art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali. Wyliczenie to nie jest wyczerpujące, ale z pewnością są to najpowszechniejsze czynności i najistotniejsze. W innych przypadkach konieczne jest dokonanie każdorazowej oceny danego przypadku z uwzględnieniem okoliczności danej sprawy, ustalonych zwyczajów w tym zakresie między współwłaścicielami oraz kontekstu planowanej czynności. Ta sama czynność może być bowiem w zależności od okoliczności zaliczona do czynności zwykłego zarządu lub do przekraczającej ten zakres. Przyjmuje się ogólnie, że załatwianie bieżących spraw związanych z normalną eksploatacją rzeczy i utrzymywaniem jej w stanie niepogorszonym stanowi czynności zwykłego zarządu, pozostałe zaś należy uznać za czynności przekraczające ten zakres. Wśród tych ostatnich wymienia się w szczególności zbycie rzeczy wspólnej, jej obciążenie czy też zmianę jej przeznaczenia lub charakteru. Z poważaniem, adwokat Agnieszka Łozińska
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.