Darowizna.

Pytanie z dnia 26 listopada 2019

Witam
Zwracam się z prośbą o wykonanie szczegółowej opinii w sprawie darowizny którą chcą obdarować nas rodzice żony.
Sprawa wygląda następująco. Pięć lat temu rodzice moje żony kupili mieszkanie na kredyt hipoteczny. Mieszkanie 37m2. Wartość mieszkania około 250tyś. W mieszkaniu tym zamieszkujemy razem z żoną i jesteśmy w tym mieszkaniu zameldowani. Właścicielami mieszkania są rodzice żony. W chwili obecnej rodzice mojej żony chcą wykonać darowiznę mieszkania na mnie i na żonę. Sprawę komplikuję fakt, że mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym zaciągniętym przez rodziców żony. Po przeprowadzeniu darowizny bank dopuszcza możliwość zaciągnięcia przeze mnie i żonę nowego zobowiązania hipotecznego celem spłaty kredytu rodziców i w taki sposób chcemy to przeprowadzić. Reasumując my spłacamy zobowiązanie kredytowe rodziców żony kredytem hipotecznym zaciągniętym przeze mnie i żonę. W toku powyższych postępowań rodzi się wiele pytań i niejasności:
1. Podczas notarialnego przeprowadzania darowizny mieszkania z rodziców żony na żonę rodzi się pytanie czy nie lepiej wykonać darowiznę zarówno na żonę jak i na mnie. Czy będzie to obciążone podatkiem za moją część darowizny. Jeżeli tak to w jakiej kwocie. Wiadomym jest że na linii rodzice żony- żona jesteśmy zwolnieni z podatku od darowizn. Notariusz doradza przeprowadzić darowiznę tylko na żonę a po pewnym czasie wykonać rozszerzenie wspólnoty majątkowej. Czy notarialne przeprowadzenie darowizny zwalnia nas ze zgłoszenia otrzymania darowizny do urzędu skarbowego na druku SDZ2, czy te kompetencje przejmuje notariusz.
2. Zakładamy wariant że mieszkaniem obdarowana jest tylko żona. Rozumiem że notariusz jest zobligowany do wyszczególnienia informacji o obciążeniu hipotecznym mieszkania. Czy w związku z faktem obciążenia hipotecznego jesteśmy zobowiązani do zapłacenia jakiegokolwiek podatku czy wykonania zgłoszenia. Czy fakt ten niesie to za sobą jakiekolwiek konsekwencje prawne i podatkowe.
3. Zakładamy że pomyślnie przeprowadziliśmy darowiznę mieszkania na żonę, jak również otrzymaliśmy kredyt hipoteczny który automatycznie zostanie przelany celem spłaty kredytu zaciągniętego przez rodziców żony. Czy fakt że spłacamy zobowiązanie rodziców żony niesie obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego. Jedna strona medalu jest taka że owszem spłacamy ich zobowiązanie i można potraktować to jako darowiznę. Druga strona medalu jest taka że spłaciliśmy zobowiązania ciążące na nieruchomości którą zostaliśmy obdarowani tak wiec rodzicom żony nie pozostaje żadna materialna rzecz w wyniku tej transakcji. Czy rodzice żony są zobowiązani do zgłoszenia tego faktu do US na druku SDZ2. Kolejne pytanie czy na linii rodzice- dziecko darowizna może być przeprowadzana bez ograniczeń ilościowych pod warunkiem każdorazowego zgłoszenia tego faktu do US. Pytam ponieważ jakiś czas temu przeprowadziliśmy darowiznę względem rodziców żony w kwocie kilkunastu tyś złotych co było zgłoszone do US. W chwili obecnej jeżeli US traktuje spłatę kredytu jako darowiznę to ponownie będziemy musieli zgłosić ten fakt do urzędu a więc będzie to druga darowizna w ciągu jednego roku.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.