Darowizna

Pytanie z dnia 21 czerwca 2023

Dzień dobry
Czy dziadek chcący podarować wnukowi samochód w razie swojej śmierci, może to zrobić w formie darowizny? Czyli sporządza teraz umowę darowizny samochodu na wnuka, ale zaznacza, iż samochód wnuk dostanie po śmierci dziadka? Czy trzeba to zrobić u notariusza czy wystarczy zwykła umowa. I czy jeśli taka umowa jest możliwa to zgłoszenie do Urzędu Skarbowego darowizny następuje po ewentialnej śmierci dziadka i przejęciu auta przez wnuka?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Anna

Dzień dobry, Jeżeli skutek przeniesienia własności ma nastąpić dopiero z chwilą śmierci dziadka to najlepiej zrobić to w formie testamentu. W testamencie dziadek może powołać do całości spadku wnuka- wtedy cały majątek w tym samochód przejdzie na niego. Jeżeli natomiast dziadek oprócz (lub zamiast) wnuka chce powołać inne osoby, to w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego można wprowadzić zapis windykacyjny dotyczący samochodu, który z chwilą śmierci dziadka stanie się własnością wnuka.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 czerwca 2023 10:06 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2023 10:06 Obejrzało: 126 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Na wypadek śmierci jest wyłącznie testament. Jeśli ma to być tylko samochód dla wnuka, to musi być wykonany zapis windykacyjny (w formie aktu notarialnego). Darowizna nie może się odbyć pod warunkiem (czyli po śmierci) tylko za życia i przedmiot musi być wydany. Zapraszam do konsultacji on-line ażeby omówić szczegółowo rozwiązanie tej sytuacji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 czerwca 2023 11:07 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2023 11:07 Obejrzało: 124 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. 1. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Wypowiedział się o tym Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 13 grudnia 2013 r.: „Dopuszczalne jest zawarcie umowy darowizny na wypadek śmierci, jeżeli jej przedmiotem są konkretne rzeczy lub prawa, a umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.” (III CZP 79/13). 2. Rozwiązanie to nie jest jednak w polskim prawie uregulowane i z tego względu istnieją wobec niego liczne kontrowersje interpretacyjne. Z uwagi na ten fakt, lepiej jest sporządzić testament, który będzie miał bardzo podobny efekt. 3. Z uwagi na kontrowersje dotyczące tej umowy warto jest ją zawrzeć przed notariuszem (chociaż nie jest to konieczne). 4. Fakt dokonania darowizny należy zgłosić do US, jeżeli wartość samochodu przekroczy kwotę wolną od podatku, ale dopiero w momencie, w którym zostanie wykonana tzn. w momencie śmierci dziadka. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 22 czerwca 2023 15:28 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2023 15:28 Obejrzało: 122 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.