Darowizna działki z umową dożywocia.
Pytanie z dnia 13 listopada 2019
Witam teść przepisał dom z działką żonie teść ma dożywotnią służebność jakie prawa ma teść
Do podejmowania decyzji a jakie żona kto teraz tym zadzi i co że mną czyli mężem?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, to, jakie prawa ma teść zależy od dokładnej treści umowy. Istotne bowiem jest czy jest to umowa darowizny ze służebnością czy też umowa o dożywocie. Jeśli teść zawarł umowę tylko z Pana żoną, to Pan nie ma żadnych praw do nieruchomości. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Lasota Radca prawny (Od 2016)
Siwek, Szmit & Lasota Kancelaria Radców Prawnych
IX Wieków Kielc 16 lok. 2, 25-516 Kielce
Dzień dobry. Dom jest wyłączną własnością Pana żony i ona decyduje. Teść ma prawo tylko zamieszkiwać. Pan natomiast prawnie nie ma żadnego wpływu na sposób zarządzania domem przez żonę.
Podziękowałeś prawnikowi
Wojciech Dominiak Adwokat (Od 2013)
Adwokacka Spółka MSM Malczewski Stoczczak i Partnerzy
Bolesława Chrobrego 17/2, 64-100 Leszno
Żona jest właścicielem nieruchomości i ma wszelkie prawa właściciela. Może ją sprzedać, darować, wynająć, obciążyć prawami na rzecz innych osób, ustanowić hipotekę etc. Teść ma prawo do korzystania z nieruchomości w sposób wskazany w umowie. Najczęściej jest to prawo do wyłącznego korzystania ze wskazanych pomieszczeń oraz do współkorzystania z cześci wspólnych. Od razu uprzedzam dodatkowe pytanie - ma prawo przyjmować gości. Może urządzić wedle swojej woli pomieszczenia, ale nie może ingerować w substancję budynku. Nie może przeprowadzać zmian bez zgody właściciela. Pan, jako mąż, ma prawo mieszkać na tej nieruchomości dopóki istnieje związek małżeński. Małżonek ma bowiem obowiązek przyjąć pod swój dach współmałżonka. Sytuacja ta zmienia się w wyniku rozwodu albo separacji. Jeżeli macie wspólność majątkową, wszelkie nakłady czynione na dom z majątku wspólnego będą podlegały rozliczeniu po ustaniu wspólności. Jako spadkobierca może Pan odziedziczyć udział w nieruchomości albo całą nieruchomośc.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.