Darowizna mieszkania z kredytem hipotecznym

Pytanie z dnia 17 października 2019

Moja żona dostaję w darowiźnie od brata mieszkanie z zadłużeniem hipotecznym które będzie na żonę. Problem jest w tym że brat ma dwójkę dzieci w tej chwili nieletnich. Czy w takim wypadku będzie należał się im zachowek np. Po śmierci brata pomimo tego ze my splacamy ten dom

Dzień dobry. Jeżeli wartość domu jest wyższa niż długi, które go obciążają to będzie się należał zachowek. Liczy się więc ta różnica pomiędzy wartością a długami. Natomiast jeżeli od darowizny do śmierci brata upłynie ponad 10 lat to ta darowizna nie będzie się w ogóle wliczała do zachowku.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 października 2019 09:13 Zmodyfikowano dnia: 18 października 2019 09:13 Obejrzało: 306 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zachowek wchodzi w grę, jeżeli brat Pana żony sporządziłby testament, w którym nie uwzględniłby swoich dzieci (lub zapisał im za mało). W takim przypadku, jeżeli brat Pana żony umarłby po 10 latach od dokonania darowizny, to również nie przysługiwałoby dzieciom brata roszczenie o zachowek. Jeżeli brat Pana żony umarłby przed upływem 10-letniego terminu od dokonania darowizny, również jest to mało prawdopodobne (roszczenie przysługiwałoby, jeżeli dzieci brata Pana żony nie mogłyby uzyskać zachowku od spadkobiercy testamentowego lub zapisobiercy windykacyjnego). Dodatkowo, w takiej sytuacji wartość tej darowizny byłaby obliczana według stanu z chwili jej dokonania, co oznacza, że trzeba by uwzględnić zadłużenie hipoteczne (obniżające jej wartość).

Odpowiedź nr 2 z dnia 18 października 2019 22:42 Zmodyfikowano dnia: 18 października 2019 22:42 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.