Darowizna pieniężna.
Pytanie z dnia 04 grudnia 2020
Brat jest współwłaścicielem konta wraz ze swoją żoną i chce mi przekazać darowiznę pieniężna przelewem na moje konto. Czy to że ma wspólne konto z żoną może jakoś komplikować przekazanie darowizny i zgłoszenie jej w urzędzie żebym nie placila podatku?
Michał Trykoszko Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Trykoszko
M. Skłodowskiej-Curie 12 / 1A, 15-097 Białystok
Szanowna Pani, urzędnik dokonujący zgłoszenia może mieć wątpliwości czy środki pieniężne zostały przekazane z majątku osobistego brata, czy też z majątku wspólnego brata oraz jego żony. Oprócz wykonania przelewu, myślę, że warto byłoby zawrzeć umowę darowizny na piśmie, gdzie wskazane byłoby, że pieniądze przekazywane przez brata pochodzą z jego majątku osobistego. Nie mogę zagwarantować jednak, że dokonanie przelewu ze wspólnego konta nie "skomplikuje przekazania darowizny" - nie mogę bowiem odpowiedzieć (przewidzieć) jak zachowa się urzędnik skarbowy.
Podziękowałeś prawnikowi
Marek Golachowski Radca prawny (Od 2015)
Kancelaria Radcy Prawnego Marek Golachowski
Al. Armii Krajowej 1/3, lok.313, 42-202 Częstochowa
Dzień dobry Pani. Istotne jest czy darowizna nastąpi z majątku odrębnego brata, czy z majątku wspólnego brata i jego żony (Jeżeli darowizna ma być dokonana ze wspólnego rachunku, to raczej mówimy o tym drugim przypadku). W jednym i w drugim przypadku może Pani skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Przy czym w drugim przypadku, przy dokonywaniu darowizny, oprócz przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn należy również uwzględnić przepisy KRO. Jeżeli jest Pani zainteresowania szczegółami, to proszę o kontakt. Z poważaniem, radca prawny Marek Golachowski, email: kancelaria@golachowski.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.