Darowizna pieniężna dla wnuka ze sprzedaży mieszkania.
Pytanie z dnia 17 stycznia
Babcia sprzedaje swoje mieszkanie w Polsce i chce przekazać pieniądze (jako darowizne) swojemu wnuku, któryj mieszka za granicą i nie ma obywatelstwa polskiego. Czy wnuk musi płacić podatki lub składać zeznanie podatkowe w Polsce? Co będzie z spadkem, zachowkem w przyszłości (babcia ma 2 córki, jedna mieszka na stale w Polsce, druga (nie ma polskiego obywatelstwa) mieszka za granicą.
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Dokonanie darowizny z terytorium RP będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce, w sytuacji w której darczyńca ma polskie obywatelstwo albo miejsce stałego pobytu na terenie Polski. 2. Wnuk może jednak skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn z uwagi na pokrewieństwo z babcią (grupa zerowa). Powinny tu zostać spełnione jednak pewne warunki - darowizna musi zostać wykonana przelewem, a także należy w terminie złożyć deklarację podatkową. 3. Warto skonsultować się jeszcze w tej sprawie z doradcą podatkowym specjalizującym się w sprawach cudzoziemców. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208, www.adwokat-weigt.com
Podziękowałeś prawnikowi
Paweł Skwarek Radca prawny (Od 2011)
Adwokat, Radca Prawny, Doradca Podatkowy, Doradca Restrukturyzacyjny
Przyczółkowa 400, 02-962 Warszawa
W przypadku darowizny od babci dla wnuka mieszkającego za granicą i nieposiadającego polskiego obywatelstwa, wnuk nie będzie musiał płacić podatku od darowizny w Polsce. Zgodnie z polskim prawem podatkowym, osoby niebędące rezydentami Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Natomiast wnuk będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, jeśli wartość darowizny przekroczy kwotę wolną od podatku, która w 2023 roku wynosi 9637 zł. W zeznaniu podatkowym wnuk będzie musiał wykazać otrzymaną darowiznę i wskazać, że nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce. W kwestii spadku i zachowku, sytuacja jest bardziej złożona i zależy od kilku czynników, takich jak: - miejsce zamieszkania babci w chwili śmierci, - prawo spadkowe, które będzie miało zastosowanie do spadku, - liczba spadkobierców i ich miejsca zamieszkania. Wstępnie można jednak powiedzieć, że: - wnuk będzie miał prawo do zachowku, czyli minimalnej części spadku, która mu się należy, nawet jeśli nie będzie mieszkał w Polsce. - wnuk będzie mógł dochodzić swoich praw do spadku i zachowku przed sądem polskim, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania. Zalecam dalszy kontakt w celu szczegółowej analizy sytuacji i omówienia dalszych kroków.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.