Darowizna pieniężna dla wnuka ze sprzedaży mieszkania.

Pytanie z dnia 17 stycznia

Babcia sprzedaje swoje mieszkanie w Polsce i chce przekazać pieniądze (jako darowizne) swojemu wnuku, któryj mieszka za granicą i nie ma obywatelstwa polskiego. Czy wnuk musi płacić podatki lub składać zeznanie podatkowe w Polsce? Co będzie z spadkem, zachowkem w przyszłości (babcia ma 2 córki, jedna mieszka na stale w Polsce, druga (nie ma polskiego obywatelstwa) mieszka za granicą.

Dzień dobry. 1. Dokonanie darowizny z terytorium RP będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce, w sytuacji w której darczyńca ma polskie obywatelstwo albo miejsce stałego pobytu na terenie Polski. 2. Wnuk może jednak skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn z uwagi na pokrewieństwo z babcią (grupa zerowa). Powinny tu zostać spełnione jednak pewne warunki - darowizna musi zostać wykonana przelewem, a także należy w terminie złożyć deklarację podatkową. 3. Warto skonsultować się jeszcze w tej sprawie z doradcą podatkowym specjalizującym się w sprawach cudzoziemców. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208, www.adwokat-weigt.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 stycznia 2025 11:23 Zmodyfikowano dnia: 20 stycznia 2025 11:23 Obejrzało: 6 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W przypadku darowizny od babci dla wnuka mieszkającego za granicą i nieposiadającego polskiego obywatelstwa, wnuk nie będzie musiał płacić podatku od darowizny w Polsce. Zgodnie z polskim prawem podatkowym, osoby niebędące rezydentami Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Natomiast wnuk będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, jeśli wartość darowizny przekroczy kwotę wolną od podatku, która w 2023 roku wynosi 9637 zł. W zeznaniu podatkowym wnuk będzie musiał wykazać otrzymaną darowiznę i wskazać, że nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce. W kwestii spadku i zachowku, sytuacja jest bardziej złożona i zależy od kilku czynników, takich jak: - miejsce zamieszkania babci w chwili śmierci, - prawo spadkowe, które będzie miało zastosowanie do spadku, - liczba spadkobierców i ich miejsca zamieszkania. Wstępnie można jednak powiedzieć, że: - wnuk będzie miał prawo do zachowku, czyli minimalnej części spadku, która mu się należy, nawet jeśli nie będzie mieszkał w Polsce. - wnuk będzie mógł dochodzić swoich praw do spadku i zachowku przed sądem polskim, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania. Zalecam dalszy kontakt w celu szczegółowej analizy sytuacji i omówienia dalszych kroków.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 stycznia 2025 14:00 Zmodyfikowano dnia: 22 stycznia 2025 14:00 Obejrzało: 1 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.