Darowizna przedmałżeńska a podział majątku po rozwodzie.

Pytanie z dnia 30 grudnia 2019

Szanowni Państwo,

Jakiś czas temu zmarł mój ojciec. Jestem jego córką z pierwszego małżeństwa, mam też rodzonego brata (nasza mama zmarła dawno temu). Ojciec zawarł drugi związek małżeński i ma z drugą żoną syna.
Chciałam zapytać jak dziedziczony będzie majątek? Czy to, co ojciec nabył przed zawarciem drugiego związku małżeńskiego będzie dzielone pomiędzy wszystkie dzieci i drugą żonę tak samo jak to, co zakupił w trakcie małżeństwa?
O ile mi wiadomi darowizna otrzymana przed ślubem nie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej w przypadku rozwodu. Jak wygląda sprawa w przypadku śmierci? Czy żona ma prawo do działki, która była przedślubną darowizną mojego ojca, czy jest podstawa aby zostało to rozdzielone pomiędzy troje dzieci?

Z poważaniem,
Nina

Dzień dobry, jeśli ojciec nie zostawił testamentu, z ustawy dziedziczą po równo jego dzieci oraz żona. W skład spadku wchodzi majątek osobisty ojca oraz udział w majątku wspólnym ojca i jego drugiej żony. Czy podział majątku taty i Państwa mamy został przeprowadzony ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 31 grudnia 2019 10:04 Zmodyfikowano dnia: 31 grudnia 2019 10:04 Obejrzało: 279 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeżeli Pani tata nie sporządził testamentu wówczas mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Zgodnie z art. 931 kodeksu cywilnego [Dziedziczenie zstępnych i małżonka] § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku." Dziedziczeniu podlega majątek osobisty taty i udział w majątku wspólnym małżonków (taty i Pani macochy). Pozdrawiam, Sylwia Zalewska, Kancelaria Radcy Prawnego, ul. Błażeja 6e/19, 61-608 Poznań, tel. 607 782 513, mail: sylwiazalewska@onet.eu

Odpowiedź nr 2 z dnia 31 grudnia 2019 15:16 Zmodyfikowano dnia: 31 grudnia 2019 15:16 Obejrzało: 278 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.