Decyzja o zwrocie przyznanego świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko niepełnosprawne.

Pytanie z dnia 28 stycznia

Dzień dobry.
Żona korzystała z finansowania z budżetu państwa składek KRUS na dziecko do 5 r.ż.
W zeszłym roku nasz syn dostał orzeczenie o niepełnosprawności 06.03. Ja wystąpiłem do lokalnego MOPR o świadczenie pielęgnacyjne na syna. Syn otrzymał świadczenie z wyrównaniem od 1.01.2024 .
KRUS wydał decyzję o zwrocie finansowania żony na syna z tytułu otrzymywanego przeze mnie świadczenia pielęgnacyjnego . Ja jako opiekun zrzekłem się finansowania przez państwo moich składek ubezpieczeniowych w MOPR w miesiącu otrzymania decyzji. KRUS po roku nakazał zwrot ulgi finansowania składek żony na syna wskazując jako powód świadczenie pielęgnacyjne pobierane przeze mnie .

W pouczeniu decyzji pisze: 7. Prawo do skorzystania z ww. Uprawnień przysługuje jednemu z rodziców, pod warunkiem że drugi rodzic nie korzysta z tych samych uprawnień w KRUS , albo z prawa do finansowania składek na podstawie art.16 ust.8 z dnia 13 październik 1998r o systemie ubezpieczeń społecznych

Wstępna analiza prawna Z przedstawionego opisu sytuacji wynika, że: - Żona korzystała z finansowania składek KRUS na dziecko do 5 r.ż. - Syn otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności w marcu 2023 r. - Pan wystąpił o świadczenie pielęgnacyjne na syna, które zostało przyznane z wyrównaniem od stycznia 2023 r. - KRUS wydał decyzję o zwrocie finansowania składek żony na syna z tytułu otrzymywanego przez Pana świadczenia pielęgnacyjnego. - Pan zrzekł się finansowania składek ubezpieczeniowych w MOPR w miesiącu otrzymania decyzji KRUS. - KRUS nakazał zwrot ulgi finansowania składek żony na syna, wskazując jako powód świadczenie pielęgnacyjne pobierane przez Pana. Analiza prawna W świetle przedstawionych informacji, decyzja KRUS o zwrocie ulgi finansowania składek żony na syna może być nieuzasadniona. Uzasadnienie: - Art. 16 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że prawo do finansowania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przysługuje jednemu z rodziców dziecka do ukończenia 5 roku życia. - Art. 27a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że prawo do finansowania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przysługuje jednemu z rodziców dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności. - Art. 27a ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że prawo do finansowania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe nie przysługuje, jeżeli drugi z rodziców korzysta z tego samego uprawnienia w KRUS lub z prawa do finansowania składek na podstawie art. 16 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W przedstawionej sytuacji, żona korzystała z finansowania składek KRUS na dziecko do 5 r.ż. do marca 2023 r., kiedy to syn otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności. Od tego momentu Pan, jako drugi rodzic, spełnia warunki do korzystania z finansowania składek na podstawie art. 27a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Decyzja KRUS o zwrocie ulgi finansowania składek żony na syna może być więc nieuzasadniona, ponieważ nie korzysta Pan z tego samego uprawnienia w KRUS. Zalecenia W związku z powyższym, zalecam: - Złożenie odwołania od decyzji KRUS w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. - W odwołaniu należy wskazać na powyższe argumenty prawne oraz przedstawić dowody na spełnienie warunków do korzystania z finansowania składek na podstawie art. 27a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. - W razie potrzeby, można skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie ubezpieczeń społecznych. Dalszy kontakt W celu dalszego poprowadzenia sprawy, zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 stycznia 2025 20:07 Zmodyfikowano dnia: 30 stycznia 2025 20:07 Obejrzało: 3 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.