Pytanie z dnia 21 maja 2020
Dnia 22.05.2018 podczas zajęć lekcyjnych mój syn Kacper został zaatakowany przez innego ucznia, który działając z bezpośrednim zamiarem wyrządzenia krzywdy uderzył głową Kacpra o ławkę szkolną powodując uszkodzenia ciała powyżej 7 dni (wyrok Sądu z dnia 27.05.2019). Następstwem czego była otwarta rana wargi ok. 2 cm i wylotowa jamy ustnej ok. 2 cm, uszkodzone zęby (widoczne pęknięcia). Obecnie pozostają blizny, które należy usunąć oraz niezbędna jest stała opieka stomatologiczna.
Druga sprawa to kwestia rozwiązania tego zdarzenia w szkole. Pani dyrektor nie podjeła żadnych działań oby podkreślić powagę tej sytuacji. Kolejnego dnia stwierdziła, że sprawa jest zakończona i należy zamknąć temat ponieważ cała szkoła o tym mówi a to źle wpływa na opinię o placówce. Dodam, że szkoła brała udział w programie SZKOŁA BEZ PRZEMOCY. Ostatecznie "sprawca" otrzymał niedpowiednią ocenę z zachowania, a syn możliwość rozmowy z pedagogiem.
Chciałabym się dowiedzieć czy można złożyć wniosek o zadośćuczynienie zarówno od sprawcy jak i od dyrekcji oraz czy można ubiegać się o odszkodowanie z oc nauczyciela prowadzącego wówczas zajęcia.
Michał Muchowicz Radca prawny (Od 2015)
MUCHOWICZ Radcy Prawni i Adwokaci
3 Maja 47/9, 61-728 Poznań
Dzień dobry, uważam za zasadne wystąpienie z zapłatą zadośćuczynienia od sprawcy zdarzenia, a nadto rozważyłbym dochodzenia zadośćuczynienia od rodziców jeśli dziecko (sprawca) jest niepełnoletnie. Zasadne wydaje się także dochodzenie zadośćuczynienia od szkoły. Po dokładnej analizie stanu faktycznego sprawy będzie można określić konkretne działania oraz ustalić żądaną do zapłaty kwotę. Kancelaria w takich sprawach podejmuje próbę polubownego rozwiązania sprawy celem zawarcia porozumienia z zakładem ubezpieczeń / szkołą / sprawcą zdarzenia, dzięki czemu w drodze negocjacji można uzyskać satysfakcjonujące zadośćuczynienie. W przeciwnym razie sprawę należy skierować do sądu. Pozostaje kwestia odszkodowania za leczenie dziecka. Zapraszam do kontaktu. Z uszanowaniem, Michał Muchowicz Radca prawny (m.muchowicz@ksiazkiewicz-muchowicz.pl; tel.: 793 66 77 75)
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Jeżeli uczeń, który wyrządził szkodę nie ukończył 13 lat to o odszkodowanie wraz zadośćuczynieniem należy ubiegać się przede wszystkim od szkoły. Przy czym jest to korzystna sytuacja, bowiem poszkodowany nie musi udowodnić winy szkoły, a jedynie sam fakt zaistnienia zdarzenia i związek pomiędzy danym zachowaniem a wypadkiem. Jeśli natomiast uczeń, który wyrządził szkodę ukończył 13 lat, to odpowiedzialność za zdarzenie będzie ponosił uczeń lub szkoła w zależności od stopnia winy obydwu. Pociągnięcie do odpowiedzialności nauczyciela prowadzącego wówczas zajęcia jest również możliwe jeżeli przyczynił się on do powstania szkody. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani synowi należy się odszkodowanie wraz z zadośćuczynieniem i warto go dochodzić, czy to polubownie, czy też na drodze sądowej. W mojej praktyce zajmowałem się tego typu sprawami. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu. Adwokat Tomasz R. Weigt, tel 601-563-996, Bolesławiec ul. Daszyńskiego 29
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.