Pytanie z dnia 03 grudnia 2015

do jednostki policji zgłosił się adwokat z pełnomocnictwem ustanowionym przez członka rodziny zatrzymanego, policjant odmówił widzenia się adwokata z zatrzymanym twierdząc że przepis art. 83 kpk odnosi się do oskarzonych a nie osoby podejrzanej, a sam zatrzymany przy zatrzymaniu nie żadał kontaktu z adwokatem. proszę powiedziec, czy przpisy art. 83 kpk mają zastosowanie takze do osoby podejrzane i z czego to wynika.

Jak rozumiem, mają Państwo adwokata ustanowionego w sprawie to w mojej ocenie inny adwokat nie powinien dokonywać analizy podjętej w tamtej sprawie. Wszelkie bowiem wątpliwości bowiem powinni Państwo wyjaśnić z tym adwokatem.

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 grudnia 2015 13:34 Obejrzało: 630 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani/Szanowny Panie, idąc za wykładnią art. 83 kpk organy ścigania zachowały się w sposób niezgodny z prawem, nawet jeżeli wprost nie wynika z treści tego przepisu, że dotyczy on również osoby zatrzymanej. Skoro prawo do ustanowienia obrońcy w przypadku osoby zatrzymanej przysługuje również osobie bliskiej, które w czasie późniejszym podlega zatwierdzeniu przez osobę zatrzymaną czy już o statusie podejrzanego, to niewątpliwie obrońcy winien być umożliwiony bezpośredni kontakt z zatrzymanym, jeżeli został on skutecznie ustanowiony, nawet jeżeli sam zatrzymany wcześniej nie skorzystał z prawa skontaktowania się z adwokatem na mocy art. 245 kpk. Zatrzymany ma bowiem prawo do obrony również na wczesnym etapie postępowania karnego, także tuż po zatrzymaniu i ma prawo potwierdzić niejako pełnomocnictwo do obrony udzielone adwokatowi przez osobę bliską. Takie stanowisko potwierdza również Sąd Najwyższy (m.in. wyrok SN z dnia 9 lutego 2004 r. V KK 194/03). Sąd Najwyższy utrzymuje bowiem, że prawo do obrony przysługuje już z chwilą zatrzymania, kiedy zachodzi prawdopodobieństwo, że do zatrzymania doszło z powodu podejrzenia popełnienia przez taką osobę czynu zabronionego, a nie dopiero na etapie formalnego przedstawienia mu zarzutów. Z poważaniem. Adw. Joanna Junker

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 grudnia 2015 13:55 Obejrzało: 629 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.