Dobrowolne poddanie się egzekucji.
Pytanie z dnia 15 stycznia 2022
Witam serdecznie!
Jakiś czas temu uzyskałem tytuł wykonawczy do oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Mam też zabezpieczenie w postaci weksla z poręczeniem. Wiem, że muszę założyć drugą sprawę, bo poręczyciela nie mogę ująć na oświadczeniu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, gdyż jest ono tylko na głównego dłużnika. Tutaj rodzi się moje pytania:
1. Czy w postępowaniu nakazowym (cywilnym) przeciw poręczycielowi, muszę powiadomić Sąd o tym, że posiadam już jakby nie patrzeć jeden tytuł wykonawczy wobec tego samego długu?
2. Czy mogę wnioskować o dołączenie dowodów i akt ze sprawy poprzedniej sprawy? Czy sam weksel w zupełności wystarczy?
3. Czy są jakieś inne sprawy o których powinienem pamiętać, uwzględnić we wniosku?
Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za odpowiedzi!
Michał Mikołajczak Radca prawny (Od 2009)
Kancelaria Radcy Prawnego Michał Mikołajczak
Dąbrowskiego 77A, V Piętro, 60-529 Poznań
Dzień dobry, sporządzając pozew o zapłatę przeciwko poręczycielowi powinien powołać się Pan na fakt wcześniejszego uzyskania klauzuli wykonalności na akt notarialny, w którym główny dłużnik poddał się egzekucji (nie będzie to przeszkodą do wydania nakazu zapłaty, a uprawdopodobni dodatkowo zasadność roszczenia). Co do dowodów, to zalecałbym powtórne ich dołączenie do sprawy przeciwko poręczycielowi (chyba że nie ma takiej możliwości, wówczas należałoby się powołać na akta innej sprawy). Oprócz powołania się na sam weksel, konieczne będzie także wykazanie okoliczności, które stanowiły podstawę jego uzupełnienia (zakładam, że był to weksel in blanco). Oczywiście, dłużnik wekslowy powinien zostać wcześniej wezwany do wykupu weksla, na zasadach określonych w deklaracji wekslowej. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.