Pytanie z dnia 04 października 2018

Dobry wieczór-jestem od 2,5 roku niezaspokojonym wierzycielem-mam opłacony w sądzie pozew skargi paulianskiej samochodu osobowego, który dlużnik ,,sprzedał" swojemu teściowi wobec zbliżajacej sie egzekucji komorniczej. Dane otrzymałam ze starostwa powiatowego w zasobach którego samochód dłużnika się znajdował.Przezornie przed wysłaniem pozwu sprawdziłam w bazie CEPik i okazało się, że samochód o nr rej. jaki posiadał samochód jako własność teścia dłuznika nie ma w bazie.Pozew nie wyslałam w obawie, ze sąd go odrzuci? Policja prowadząca dochodzenie z art 300 kk poinformowala mnie, ze samochód zmienił nr rej. ujawnili dane nowego właściciela. Czy mogę wysłać pozew gdzie pozwanym jest teść dłużnika?Czy sąd raczej odrzuci moje roszczenie jako bezskuteczne bo teść dłuznika nie jest już wlaścicielem samochodu? Nie znam nowego właściciela ani nic o nim nie wiem ani o wspólnych powiazaniach Czy mogę w jakiś inny sposób dochodzic roszczenie z tego samochodu czy już przepadło? Czy teść dłużnika może być uznany winny pomocnictwu z art 300KK i czy mogę starać się o zadośćuczynienie w procesie karnym od teścia dłużnika.
Mam 66 lat od 8 lat na emeryturze, wykosztowałam się bardzo w sprawie o podział majątku, apelacje, rzeczoznawców. Mam zasądzone duże pieniądze ale wirtualne gdy dłużnik skutecznie swój majątek ,,ukrył" a w większości czas 5 minął -postępowanie trwało 8 lat. Gdybym mogła uzyskać jakieś wskazówki byłabym wdzięczna.

Dzień dobry, czy dobrze rozumiem, że opłaciła Pani pozew, którego nie złożyła? Z komentarza: Wierzyciel może wytoczyć powództwo również przeciwko osobie, na której rzecz osoba trzecia rozporządziła (co do rodzaju czynności zob. np. wyr. SA z Poznaniu z 22.7.2015 r., I ACa 98/15, Legalis) uzyskaną od dłużnika korzyścią ("osoba czwarta"). Wierzyciel nie traci przy tym prawa do żądania uznania za bezskuteczną czynności prawnej dokonanej z jego pokrzywdzeniem przez dłużnika z osobą trzecią w wypadku, gdy osoba trzecia rozporządziła odpłatnie uzyskaną korzyścią na rzecz osoby działającej w dobrej wierze (tak wyr. SN z 30.9.2004 r., IV CK 30/04, Legalis; wyr. SN z 16.4.2002 r., V CKN 1446/00, Legalis; wyr. SA w Poznaniu z 15.10.2008 r., I ACa 418/08, Legalis; wyr. SA w Gdańsku z 24.2.2009 r., I ACa 10/10, POSAG 2010, Nr 2, poz. 5). Oznacza to, że może Pani pozwać zarówno teścia, jak i dłużnika. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 października 2018 11:45 Zmodyfikowano dnia: 5 października 2018 11:45 Obejrzało: 238 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.