Pytanie z dnia 05 lipca 2023

Dobry wieczór,

kontaktuję się z Państwem w następującym temacie. Mój tato mógłby przejść na emeryturę od 1 lipca zeszłego roku i z racji gospodarstwa rolnego, wedle nowych przepisów prawa mógłby dalej utrzymywać ziemię.

Od 1975 do 1980 r. rodzice taty opłacali składki w KRUS-ie a od 1980 r po przejęciu gospodarstwa do chwili obecnej tato płaci składki związane z ubezpieczeniem.

W związku z tym, iż w 1982 r tato zawarł związek małżeński z mamą i przez 24,5 roku była opłacana jej składka KRUS. W międzyczasie mama miała przeszczep w 2006 r. i przeszła na stałą rentę.

W latach 80-tych i 90-tych tato dokupił ziemie (kilkanaście h) i mama stała się jej współwłaścicielem. Finalnie, mamie brakło pół roku do 25 lat opłacania składek i nie ma możliwości uzupełnienia tej kwoty.

W 2022 r tato chciał przejść na emeryturę i otrzymał informację, iż mamie cofną w takim wypadku rentę, ponieważ zabrakło pół roku w opłacaniu składek. Co w tej sytuacji można zrobić? Taka sytuacja nie może mieć miejsca. Tym bardziej, że obecnie mama ponownie czeka na przeszczep i nie mogłaby wrócić do pracy, celem uzupełnienie brakujących składek.

Obecnie tato wstrzymał wniosek o emeryturę, ponieważ nie chciał, aby mamie odebrali rentę. Dodatkowo, chciałby dalej posiadać ziemię, a na obecną chwilę KRUS każe mu wybierać. Jest to nieprawdopodobna sytuacja, ponieważ tyle lat opłacali składki i tata nie ma teraz możliwości przejścia na emeryturę na normalnych warunkach, które powinny mu przysługiwać.

Proszę o weryfikację tematu, czy istnieje jakiś inny sposób bądź rozwiązanie na uzupełnienie brakujących składek w celu otrzymania zarówno emerytury przez tatę jak i renty przez mamę. Czy wniosek o indywidualną interpretację pomógłby coś w tej sytuacji?

Uprzejmie prosze o informację, czy byliby Państwo w stanie pomóc w tym temacie?

Pozdrawiam,

Dzień dobry. To jest skomplikowana sytuacja prawna, ale mogę podać kilka potencjalnych kierunków, które moglibyście podjąć, aby znaleźć rozwiązanie. Konsultacja z KRUS: Skontaktujcie się z KRUS i poproście o wyjaśnienie sytuacji. W razie potrzeby, złożcie wniosek o indywidualną interpretację prawa. Uzupełnienie brakujących składek: Czasami istnieje możliwość dobrowolnego opłacania brakujących składek, ale to jest kwestia, którą trzeba by było skonsultować z KRUS lub prawnikiem. Zmiana statusu gospodarstwa: Możliwe, że moglibyście zmienić status gospodarstwa rolnego tak, aby tato mógł przejść na emeryturę, a mama mogła zachować rentę. To jest jednak skomplikowana kwestia, której powinniście skonsultować z prawnikiem. Apelacja: Jeżeli decyzja KRUS jest niekorzystna, zawsze można odwołać się od niej do sądu. W każdym razie, zalecam skonsultować tę sprawę z prawnikiem lub doradcą z KRUS, ponieważ wymaga ona indywidualnego podejścia i fachowej wiedzy. Możemy wskazać Ci właściwego prawnika, jeśli zdecydujesz się na dalszą pomoc prawną. Możesz jeszcze skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej w stacjonarnych punktach w ramach dyżurów organizowanych przez izby adwokackie i radcowskie: Umów się na stronie: https://zapisy-np.ms.gov.pl/ Pozdrawiamy

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 lipca 2023 19:55 Zmodyfikowano dnia: 14 lipca 2023 19:55 Obejrzało: 98 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.