Pytanie z dnia 19 marca 2018

Dostałam z bratem w darowiznie dom na wsi od taty (po ½ własności). Ja w trakcie spisywania aktu notarialnego darowizny byłam panną, natomiast brat był po ślubie. W akcie notarialny jest zapis: „Pani X oświadcza, że jest panną, zaś Pan Y oświadcza, iż pozostaje w związku małżeńskim i umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową nie zawierał”. Czy jego żona (a moja bratowa) po rozwodzie ma prawo do domu, który dostaliśmy z bratem w darowizie? Moi rodzice posiadają również mieszkanie, które w przyszłości chcą nam (mi i bratu) przepisać w darowiźnie lub w spadku, ja za 3 miesiące wychodzę za mąż. Czy jeśli dostanę to mieszkanie po ślubie, to mój przyszły mąż będzie miał do niego prawo gdyby doszło do rozwodu ?

Dzień dobry, w przypadku darowizny przedmiot darowizny wchodziłby w skład majątku wspólnego, gdyby darczyńca tak postanowił. Jak rozumiem darowizna była tylko dla Pani i brata, więc w takiej sytuacji wchodzi ona do majątku osobistego brata. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 marca 2018 15:24 Zmodyfikowano dnia: 19 marca 2018 15:24 Obejrzało: 337 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Nie Pani i brat jesteście jedynymi właścicielami, darowizna zawsze wlicza się do majątku odrębnego obdarowanego, chyba że jest to wyraźnie inaczej sformułowane w darowiźnie z tego co Pani pisze jest to wszystko normalnie wiec może Pani być spokojna.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 marca 2018 17:40 Zmodyfikowano dnia: 19 marca 2018 17:40 Obejrzało: 332 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.