Pytanie z dnia 15 września 2016

Dostałem w spadku po bracie nieruchomość wycenioną na 500 tys. zł. Brat notarialnie wydziedziczył (brak kontaktu od 20 lat) żonę, córkę i syna, ale nie wydziedziczył trójki małoletnich wnuków. Ile wyniesie dla nich zachowek i jak go obliczyć?

Dzień dobry, czy wydziedziczenie było skuteczne? Odbyła się już sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po bracie? Czy w chwili jego śmierci brat nadal był żonaty? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 września 2016 08:54 Obejrzało: 362 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, w niniejszej odpowiedzi poczyniłam kilka założeń, m. in. że wydziedziczenie było skuteczne, spadkodawca nie rozwiódł się z żoną oraz zostało przeprowadzone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku po bracie. Jeżeli nie toczyło się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, to powinno być wcześniej przeprowadzone, ab dochodzić roszczeń z tytułu zachowku, należy przeprowadzić. Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. Zstępni wydziedziczonego wstępują na jego miejsce, w stosunku do którego występuje fikcja prawna, że jest uważany tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Zgodnie z treścią art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. W opisanym zatem stanie faktycznym, roszczenie o zachowek małoletnich zstępnych zstępnego wydziedziczonego będzie wynosiło dwie trzecie tego, co by przysługiwało zstępnemu wydziedziczonemu, gdyby dziedziczył on na mocy ustawy. Gdyby żona, syn i córka nie zostali wydziedziczeni, dziedziczyliby w częściach równych, co oznacza że każdemu z nich przypadałby udział wynoszący jedną trzecią spadku. Przy obliczeniu zachowku dla małoletnich wnuków należy ustalić, po którym z rodziców korzystają ze swojego uprawnienia do zachowku. W zależności od tego, po którym z rodziców korzystają z uprawnienia do zachowku, ich wartość udziału spadkowego może się różnić. Przykładowo, jeżeli wnuki są dziećmi tylko córki, ich udział spadkowy będzie wynosił dwie dwudzieste siódme wartości masy spadkowej (1/3 x 1/3 x 2/3). Udział spadkowy, który przypadałby córce, przypada jej dzieciom w częściach równych, czyli po jednej trzeciej, a następnie tak obliczony udział należy pomnożyć przez dwie trzecie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 września 2016 13:34 Obejrzało: 351 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.