Dostarczenie pozwu.

Pytanie z dnia 20 listopada 2020

Dzień dobry, Na 1 grudnia wyznaczony jest termin rozprawy w której jestem Pozwaną. Ponieważ nie było możliwości dostarczenia mi pozwu drogą pocztową (przebywałam za granicą), Pełnomocnik Powoda został zobowiązany do dostarczenia mi odpisu pozwu za pośrednictwem komornika pod rygorem zawieszenia postępowania.
Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam wezwania ani drogą pocztową, ani poprzez komornika. Miałam natomiast wgląd do akt na własne życzenie.
Chciałam się zapytać czy wgląd do akt na własne życzenie jest równoznaczny z dostarczeniem pozwu? Jak to wygląda formalnie? Czy w związku z nie dostarczeniem mi pozwu postępowanie może zostać zawieszone?

Dzień dobry, jeśli miała Pani wgląd w akta, to należałoby poinformować sąd o prawidłowym adresie zamieszkania, o ile oczywiście powód wskazał nieprawidłowy adres. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 listopada 2020 14:09 Zmodyfikowano dnia: 20 listopada 2020 14:09 Obejrzało: 404 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Doręczenia pisma dokonuje się zazwyczaj poprzez pocztę. Obecnie istnieje możliwość przez komornika. Czasami doręczenie adresatowi może nastąpić poprzez wręczenie pisma bezpośrednio w sekretariacie sądu. Moim zdaniem samo zapoznanie się z aktami nie oznacza, że dostarczono Pani pozew, a co za tym idzie, zaczyna się dla Pani bieg terminu do złożenia odpowiedzi na pozew (zazwyczaj 14 dni). Niemniej jednak może być tak, że jeżeli była Pani zapoznać się z aktami, a zatem znana była Pani treść pozwu i termin rozprawy, to pomimo Pani niestawiennictwa na rozprawie Sąd może uznać, że miała Pani wiedzę o sprawie. WW braku Pani obecności na rozprawie Sąd może wydać wyrok zaoczny. Może więc lepiej ustanowić kogoś do doręczeń Pani korespondencji w kraju (można zlecić sprawę adwokatowi, wtedy wszelkie pisma będzie otrzymywał adwokat, i to on będzie występował w Pani imieniu, bez konieczności Pani stawiennictwa na każdej rozprawie).

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 listopada 2020 17:38 Zmodyfikowano dnia: 20 listopada 2020 17:40 Obejrzało: 401 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.