Pytanie z dnia 18 sierpnia 2015
Dowiedzialam sie, ze brat przejął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wiec moje pytanie brzmi, czy byl testament czy nie? Jesli w ten sposob przejął spadek po matce, to czy dalej mam szanse o zachowek, czy jestem spadkobiercą w ten sam sposob co brat? Czy moge do niego napisac, ze nie chce nic oprocz zachowku? Jesli tak w w jakiej wysokosci moge prosic o zachowek? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz.
Kamil Wasilewski Adwokat (Od 2014)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamil Wasilewski
Grunwaldzka 517 C/29, 62-064 Poznań
Do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie jest wymagany testament.Nadal jest Pan uprawniony do zachowku.Zgodnie z przepisami prawa wysokość zachowku wynosi połowę wartości spadku przypadającej uprawnionemu, a jeśli jest to osoba małoletnia, bądź trwale niezdolna do pracy zarobkowej, może wynieść do dwóch trzecich należnego ustawowo udziału w spadku. Nie jest nabywa Pan spadku w ten sam sposób co brat.
Podziękowałeś prawnikowi
Agata Kuehn-Kędzierska Adwokat (Od 2010)
Kancelaria Adwokacka
Al. Wolności 17A/24, 62-800 Kalisz
W jaki sposób dowiedziała się Pani, że brat nabył spadek? Było jakieś postępowanie sądowe? Brała Pani w nim udział czy nie? Co do zachowku - tak jak napisał Pan Mecenas w odpowiedzi powyżej.
Podziękowałeś prawnikowi
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest tylko jednym ze sposobów jego przyjęcia. Natomiast nie ma to nic wspólnego z nabyciem spadku tylko na siebie. Kto ma prawo do spadku i w jakim udziale decyduję testament, a w razie jego braku przepisy kodeksu cywilnego. Przypuszczam, że brat po prostu nie był pewien czy matka pozostawiła długi i dla bezpieczeństwa złożył oświadczenie o tej formie przyjęcia spadku (przypadającej na niego części), a Pani jest współspadkobiercą razem z nim. Należy teraz dokonać stwierdzenia nabycia spadku notarialnie lub sądownie, gdzie zostaną określone Państwa udziały. Przy braku testamentu udziały dzieci są co do zasady równe. Proszę też nie mylić określenia swojego udziału spadkowego z prawem do poszczególnych składników majątku spadkowego. Co komu konkretnie przypadnie z tego majątku ustala się w ramach działu spadku (podziału masy spadkowej).
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
Czy moze dojsc do sytuacji, e brat przyjął spadek tak jak przyjąl, a ja z racji swojego ewentualnego spadkobierctwa (lub jak tam zwal) moge odziedziczyc wszystkie dlugi matki?Czy rowniez dziedzicz w ten sam sposob co brat? Wystapilam do brata z propozycja, zrzekne sie wszystkiego w zamian za godny zachowek, ale odpowiedzial, ze nie bedzie mnie sponsorowal.Czy w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak pojscie do sądu? Nie ukrywam, ze tej drogi wolalabym uniknąć. O tym, w jaki sposob brat przejął spadek dowiedziałam sie w Sadzie Rejonowym w Gdyni,pojechalam tam, zeby dowiedziec sie czegos wiecej i tam Pani, ktora mnie obslugiwala, powiedziala,ze brat przejął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, na moje pytanie, czy odbyla sie sprawa bąz czy sie odbedzie udzielila przeczącej odpowiedzi.
Użytkownik
Prawdopodobnie więc brat złożył w terminie 6 miesięcy od śmierci mamy oświadczenie co do spadku. Kiedy umarła mama? Raczej nie było testamentu, bo gdyby był to musiałaby się odbyć sprawa w sądzie, a Pani byłaby obowiązkowo uczestnikiem takiego postępowania. Najważniejsze dla Pani to złożyć oświadczenie o przyjęciu/odrzuceniu spadku ale najważniejsze czy mieści się Pani w 6-cio miesięcznym terminie stąd moje pytanie kiedy zmarła mama.
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Jeżeli brat złożył takie oświadczenie, to Pani już nie musi, bo zgodnie z art. 1016 kodeksu cywilnego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez jednego spadkobiercę oznacza, że pozostali też tak przyjęli spadek. Natomiast jeśli brat przejął jakiś majątek po matce, to należy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, że są stwierdził kto dziedziczy spadek i w jakim udziale. Następnym krokiem jest dział spadku, albo zgodny, albo też sądownie.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.