Pytanie z dnia 12 kwietnia
DPS bez zgody przez sąd:
Witam. Mam dwóch, dorosłych braci (50 i 53l) - obaj z orzeczeniami o niezdolności do samodzielnej egzystencji + uposledzenie umyslowe stopien znaczny i gleboki, do tego niepelnosprawnosc ruchowa. Rodzice zmarli. Nie zostali ubezwłasnowolnieni, nie mają żadnego opiekuna. Ja nim zostać nie chcę, w gminnym OPS złożyłam wniosek o umieszczenie ich w DPS bez zgody. Mieszkamy wszyscy razem, ja sprawuję aktualnie nad nimi opiekę: przygotowywanie posiłków, zakupy, higiena osobista itd.
Psychicznie jestem wykończona bo są to osoby bardzo trudne. Sama mam troje małoletnich dzieci i męża, który pracuje pół miesiąca za granicą.
Jak długo trwają takie rozprawy sądowe? Jak to w ogóle wygląda?
Nie wyobrażam sobie długoterminowej opieki nad nimi co również napisałam we wniosku i opisie do Sądu. Sprawy spadkowe również nie zostały uregulowane (dom po rodzicach dziedziczymy we troje), do tego został dlug po ojcu w dwóch różnych bankach w wysokości 42tys złotych.
Czy jeśli mają niezdolność do podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej to mogą zostać zwolnieni z uregulowania zadłużenia i wszystko spodnie na mnie? Co mam zrobić jeśli nie chce z nimi zyc i się opiekować? Nie ma między Nami żadnej więzi, od 19 roku życia zylam na własną rękę.
Będę wdzięczna za pomoc i porady.
Małgorzata Łukasik Radca prawny (Od 2019)
Małgorzata Łukasik Kancelaria Radcy Prawnego
Wilcza 29A/7, 00-544 Warszawa
Dzień dobry, opisana sytuacja to wiele różnych wątków. Radziłabym wnieść o całkowite ubezwłasnowolnienie braci do sądu i jednak zostać opiekunem prawnym. Po ubezwlasnowolnieniu, będzie Pani mogła złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej o umieszczenie braci w DPS. Na złożenie takiego wniosku opiekun prawny musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Postępowania tego typu trwają przynajmniej kilka miesięcy. Będzie to pomocne równiez w uregulowaniu spraw spadkowych, ponieważ majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej zarządza opiekun prawny. Niemniej w przypadku czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu niezbędna jest zgoda sądu, w tym przyjęcie i odrzucenie spadku. W opisie sprawy nie wskazano, kiedy zmarli rodzice. Ma to o tyle znaczenie, że do 6 miesięcy spadkobierca może odrzucić lub przyjąć spadek. Długi spadkowe są dzielone automatycznie wraz z podziałem aktywów – proporcjonalnie do niego. A zatem, gdyby była Pani opiekunem prawnym braci, a nie minąłby termin 6 miesięcy od śmierci rodziców (rozumiem, ze testamentu nie było), mogłaby Pani podjąć decyzję co do np. odrzuceniu spadku w imieniu braci. W celu bardziej szczegółowego omówienia sprawy i możliwości rozwiązań prawnych, zapraszam na konsultację stacjonarnie lub online kancelaria@malgorzatalukasik.com tel. 606 660 920
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.