Droga dojazdowa.
Pytanie z dnia 19 sierpnia 2021
Sprawa: Droga dojazdowa do budynku z drogi krajowej.
Do budynku została wykonana droga/zjazd z drogi głównej (około 30 lat temu) długość drogi to około 30 m od drogi krajowej, ustnie dokonano zgody na ten zjazd, droga przebiega przez działkę sąsiada numer 1373/2 na odcinku ok. 2.5 m bardzo mały kawałek, niestety sąsiad nie żyje jak również cześć jego rodziny, pozostała cześć spadkobierców nie ma woli uregulowania lub mieszka poza granicami państwa Polskiego. Sprawa dotyczy tego małego kawałka na drodze, który blokuje prawną regulacje dojazdu do budynku, pomimo że droga była i jest i obecnie nie mam innego dojazdu do działki 1401/2. Działka 1373/2 nie jest obecnie uregulowana i prawdopodobnie posiada kilku spadkobierców, którzy w żaden sposób nie są wstanie się dogadać.
Ponadto, po przekazaniu domu w formie darowizny na mnie i żonę w 2007 roku nie mieliśmy wiedzy, że tak mały kawałek drogi jest nieuregulowany, droga po przekazaniu nam działki wraz z domem został dodatkowo poprawiona
i utwardzona. Wiedze na temat braku dojazdu do posesji uzyskaliśmy dopiero podczas starania się o kredyt, co spowodowało następne komplikacje. Teściowie twierdzą, że, droga była od momentu budowy domu a stosowne zgoda została pozyskana ponad 30 lat temu (nie ma żadnej informacje w formie papierowej, jedynie inny sąsiad, który jest świadkiem). Dodatkowo od sąsiad, który twierdził, że, jest właścicielem działki 1373/2 uzyskałem pisemną zgodę na nieodpłatne wieczyste użytkowanie całej działki, z myślą, że, będzie to wystarczająca informacja do kredytu. Po kilku latach okazało się, że sąsiad jest spadkobierca po rodzicach, którzy zmarli wcześniej a nie właściciele; kupienie działki w takiej sytuacji nie było możliwe i dalej nie jest.
Czy istnieje możliwość wydzielenia drogi do działki lub pisząc prościej uporządkowania tej sprawy pomimo braku właścicieli w sposób pozwalający mieć prawnie dojazd do działki 1401/2? W tym momencie sprzedaż działki, jak również kredyt hipoteczny jest niemożliwy z powodu braku prawnego dojazdu. Czy istnieje prosty i szybki sposób uregulowania istniejącego zajadu tak, aby mieć „legalny” dojazd wraz z mapą? Jak wygląda sprawa z tzw. zasiedzeniem w dobrej i złej wierze na działce? Projektowanie drogi poza działką 1401/2 i sztuczne rysowanie dojazdu na działce 2426/4 i 2426/5 którego obecnie nie ma jest uciążliwe i kosztowne. Sytuacja ta komplikuje również sprzedaż 2426/4
i 2426/5 bez wydzielania drogi. W jaki sposób i po ilu latach można stwierdzić zasiedzenie drogi dojazdowej do swojej nieruchomości? Jakie warunki należy spełnić do zasiedzenia drogi koniecznej? Czy udział adwokata w sprawie o zasiedzenie jest niezbędny? W jaki sposób adwokat może pomóc w sprawie o zasiedzenie?
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.