Droga dojazdowa,działak
Pytanie z dnia 03 października 2019
Posiadam działkę którą podzieliłem na kolejne 4 działki budowlane, przeznaczone na sprzedaż. Działki te znajdują się w drugim pasie zabudowy i nie posiadają bezpośredniego połączenia z drogą publiczną. Obecnie dojazd do działek jest wpisany w umowie o służebność dojazdu przez działkę sąsiada, która leży bezpośrednio przy drodze publicznej. Sąsiad jednak sprawia problemy - na terenie służebności stoją 2 zamykane bramy, sąsiad parkuje samochód w przejeździe itp. 2 lata temu, gmina - w nowym planie zagospodarowania przestrzennego - ustanowiła wewnętrzną drogę dojazdową do mojej i kilku innuch działek znajdujących się dalej. Jednakże ta nowa wyznaczona droga przebiega przez 3 działki sąsiadów którzy także nie są chętni jej powstaniu.
Moje pytania brzmią:
1. Czy jest możliwość prawna 'zmuszenia' sąsiada, przez którego działkę przebiega służebność, do zlikwidowania bram i zaprzestania parkowania samochodu w przejeździe?
2. Czy jest możliwość 'zmuszenia' gminy do wyegzekwowania od sąsiadów stworzenia drogi wewnętrznej, którą gmina zaprojektowała na planie przestrzennym?
Na koniec - która z tych opcji jest bardziej prawdopodobna urzeczywistnieniu i która pozwalałby na mniejszy impas i spór z sąsiadami?
Witam, w celu udzielenia precyzyjnej odpowiedzi, musimy zadać klika pytań, ewentualnie otrzymać dokumenty do wglądu. W związku, z powyższym, poproszę o podanie numeru telefonu do Państwa. Z Poważaniem, Leszek Janczewski
Podziękowałeś prawnikowi
Patrycja Piechaczek-Sokołowska Adwokat (Od 2019)
Adwokat Patrycja Piechaczek-Sokołowska Kancelaria Adwokacka
Garncarska 15a, 44-240 Żory
Szanowny Panie. W przedstawionej sytuacji sąsiad nie ma prawa uniemożliwiać korzystania z prawa przejazdu i przechodu przez nieruchomość. Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które ujawniane jest w dziale III księgi wieczystej. Podobnie w odwrotnej sytuacji, zmiana właściciela po stronie nieruchomości obciążonej (przez którą biegnie droga) nie wpływa na obowiązywanie ustanowionej służebności. Ma Pan prawo skorzystać przede wszystkim z tzw. roszczenia negatoryjnego, o którym mowa w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Roszczenie sprowadza się do tego, że w przypadku naruszania własności (służebności) w inny sposób niż przez pozbawienie faktycznego władztwa nad służebnością, właścicielowi (uprawnionemu z tytułu służebności) przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Korzystając z tego roszczenia należy pamiętać przede wszystkim o wykazaniu istnienia uprawnienia ze służebności oraz udowodnieniu, że dochodzi do określonych naruszeń tego prawa. Warto wcześniej wysłać sąsiadowi pismo z opisem sprawy oraz przedstawieniem żądań, dając rozsądny termin do podjęcia działania. W razie dodatkowych pytań służę pomocą. Pozdrawiam serdecznie Patrycja Piechaczek-Sokołowska Tel. 788883280
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.