Droga dojazdowa,działak

Pytanie z dnia 03 października 2019

Posiadam działkę którą podzieliłem na kolejne 4 działki budowlane, przeznaczone na sprzedaż. Działki te znajdują się w drugim pasie zabudowy i nie posiadają bezpośredniego połączenia z drogą publiczną. Obecnie dojazd do działek jest wpisany w umowie o służebność dojazdu przez działkę sąsiada, która leży bezpośrednio przy drodze publicznej. Sąsiad jednak sprawia problemy - na terenie służebności stoją 2 zamykane bramy, sąsiad parkuje samochód w przejeździe itp. 2 lata temu, gmina - w nowym planie zagospodarowania przestrzennego - ustanowiła wewnętrzną drogę dojazdową do mojej i kilku innuch działek znajdujących się dalej. Jednakże ta nowa wyznaczona droga przebiega przez 3 działki sąsiadów którzy także nie są chętni jej powstaniu.
Moje pytania brzmią:
1. Czy jest możliwość prawna 'zmuszenia' sąsiada, przez którego działkę przebiega służebność, do zlikwidowania bram i zaprzestania parkowania samochodu w przejeździe?
2. Czy jest możliwość 'zmuszenia' gminy do wyegzekwowania od sąsiadów stworzenia drogi wewnętrznej, którą gmina zaprojektowała na planie przestrzennym?
Na koniec - która z tych opcji jest bardziej prawdopodobna urzeczywistnieniu i która pozwalałby na mniejszy impas i spór z sąsiadami?

Witam, w celu udzielenia precyzyjnej odpowiedzi, musimy zadać klika pytań, ewentualnie otrzymać dokumenty do wglądu. W związku, z powyższym, poproszę o podanie numeru telefonu do Państwa. Z Poważaniem, Leszek Janczewski

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 października 2019 08:31 Zmodyfikowano dnia: 4 października 2019 08:31 Obejrzało: 235 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie. W przedstawionej sytuacji sąsiad nie ma prawa uniemożliwiać korzystania z prawa przejazdu i przechodu przez nieruchomość. Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które ujawniane jest w dziale III księgi wieczystej. Podobnie w odwrotnej sytuacji, zmiana właściciela po stronie nieruchomości obciążonej (przez którą biegnie droga) nie wpływa na obowiązywanie ustanowionej służebności. Ma Pan prawo skorzystać przede wszystkim z tzw. roszczenia negatoryjnego, o którym mowa w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Roszczenie sprowadza się do tego, że w przypadku naruszania własności (służebności) w inny sposób niż przez pozbawienie faktycznego władztwa nad służebnością, właścicielowi (uprawnionemu z tytułu służebności) przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Korzystając z tego roszczenia należy pamiętać przede wszystkim o wykazaniu istnienia uprawnienia ze służebności oraz udowodnieniu, że dochodzi do określonych naruszeń tego prawa. Warto wcześniej wysłać sąsiadowi pismo z opisem sprawy oraz przedstawieniem żądań, dając rozsądny termin do podjęcia działania. W razie dodatkowych pytań służę pomocą. Pozdrawiam serdecznie Patrycja Piechaczek-Sokołowska Tel. 788883280

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 października 2019 10:34 Zmodyfikowano dnia: 7 października 2019 10:34 Obejrzało: 221 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.