dyskryminacja w pracy,wypowiedzenie umowy o pracę

Pytanie z dnia 30 listopada 2018

Witam serdecznie. Mam problem z pracodawcą. Jestem ponizana, nękana przez szefową. Wykonuję pracę gratisowo dla klientów szefowej, gdzie inni dostają za to premię, dostaję pracę po godzinach za którą nie mam płacone.Wykonuję pracę, których nie uwzględniono na umowie. Dni wolne mam przydzielane przez pracodawce. Umowę mam na cały etat i nie pozwolono mi wykorzystać wolnego dnia za soboty, więc przepracowane mam więcej etatu.
Na umowie jest punkt, na temat wypowiedzenia o pracę, mam pół roku na wypowiedzenie, jeżeli wypowiem prace wcześniej mam obowiązek zwrot kosztów za szkolenia na których uczestniczyłam. Czy można ominąć czas wypowiedzenia ?
Z poważaniem.

Sprawa wymagałaby analizy zawartych przez Panią umów.

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 grudnia 2018 16:39 Zmodyfikowano dnia: 3 grudnia 2018 16:39 Obejrzało: 413 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Przedstawiona przez Panią sytuacja sugeruje, że - niestety - może być Pani ofiarą mobbingu ze strony pracodawcy. Mobbing jest to takie traktowanie pracownika przez pracodawcę lub innych pracowników, które może być obiektywnie odczytywane jako poniżające wobec Pani. Mobbing ma przy tym charakter ciągły, tzn. nie jest to zdarzenie jednorazowe, lecz pewien stan, który trwa od dłuższego czasu. Stosowanie wobec Pani mobbingu uprawnia Panią do rozwiązania umowy o pracę - bez zachowania terminu wypowiedzenia (jeżeli naruszenia pracodawcy mają charakter ciężki - art. 55 par. 1 ze zn. 1 k.p.) lub za wypowiedzeniem (jeżeli naruszenie jest, ale nie można go jeszcze traktować jako ciężkiego - art. 36 par. 1 k.p.). Ponadto rozwiązanie umowy o pracę z uwagi na stosowany mobbing uprawnia do dochodzenia dodatkowego odszkodowania od pracodawcy - stosownie do art. 94 ze zn. 3 par. 4 k.p. Jeżeli mobbing doprowadził u Pani do rozstroju zdrowia (w praktyce najczęstsze przypadku to choroby psychosomatyczne lub nerwice), to również może Pani żądać od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 94 ze zn. 3 par. 3 k.p.). To, czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę będzie Pani faktycznie musiała zwracać pracodawcy opłaty za szkolenia, zależy od treści dokumentów regulujących u pracodawcy kwestie wysyłania pracowników na szkolenia. W szczególności może być to zawarta z pracownikiem umowa o szkolenie lub regulamin szkoleń. Opisana przez Panią sytuacja sugeruje również, że pracodawca nie przestrzega przepisów prawa pracy. W takiej sytuacji być może warto zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy, która może przeprowadzić kontrolę u pracodawcy, a w skrajnych przypadkach - może nawet doprowadzić do jego ukarania.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 grudnia 2018 18:14 Zmodyfikowano dnia: 16 grudnia 2018 18:14 Obejrzało: 397 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.