Działalność gospodarcza.
Pytanie z dnia 16 listopada 2020
Dzień dobry.
Planuje od nowego roku rozpocząć działalność gospodarczą. Będzie to początkowo jednoosobowa firma zajmująca się importem, naprawą i sprzedażą aut używanych. Następnie po około 3 miesiącach chciałbym dołączyć do firmy żonę. Pytanie czy mam zatrudnić żonę na umowę o pracę, czy zrobić z niej współwłaściciela? Co będzie dla nas bardziej opłacalne pod względem Zusu? Bo z tego co mi wiadomo ja rozpoczynając jednoosobową działalność przez pierwsze 3 miesiące jestem zwolniony z Zusu. Muszę płacić tylko składkę zdrowotną. Następnie przez 6 miesięcy mały ZUS. Jak wpłynie na moje składki zatrudnienie żony po 3 miesiącach?
Drugie pytanie- odnośnie podatków. Jaką formę opodatkowania wybrać prowadząc taki auto handel? Czy muszę być vatowcem, a może ryczałt ewidencjonowany? Dodam, że na pewno poza auto handlem dojdzie też handel częściami zamiennymi.
Trzecie pytanie.
Auto kupuję np w Niemczech na umowę kupna sprzedaży. W Polsce płacę akcyzę. Naprawiam auto, zbieram faktury za części i wszystkie koszta poniesione dla tego konkretnego pojazdu, by móc na koniec roku(?) odliczyć podatek dochodowy(17%). Sprzedaje auto na fakturę VAT marża(dochód x 23÷123=vat) i na koniec miesiąca(?) płacę do skarbówki VAT od uzyskanego dochodu. Czy dobrze to wszystko rozumiem? Czy może z Vatu i podatku dochodowego rozliczam się dopiero na koniec roku? Proszę o informację i pomoc. Jest to moja pierwsza firma i nie chciałbym odrazu na początku zaliczyć wpadki. Pozdrawiam
Paweł Kowalski Radca prawny (Od 2014)
Paweł Kowalski Radca Prawny
A. Małkowskiego 30/1, 70-304 Szczecin
1. Działalność wspólnie można prowadzić w formie spółki cywilnej, którejś ze spółek osobowych tj. spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo akcyjnej, którejś ze spółek kapitałowych tj. spółka z o.o. lub akcyjna. Przy drobnej działalności z żoną najtańszym rozwiązaniem będzie spółka cywilna lub jawna. Spółkę cywilną zgłasza się w CEiDG, jawna wymaga rejestracji w KRS - najtańszą opcją rejestracji w KRs jest założenie spółki w tzw. trybie S24 - przez internet. 2. Skoro będzie sprzedaż towarów to będzie VAT - więc należy się zarejestrować jako VATowiec. skoro będzie Pan kupował auta i części, to zakupy będzie można odliczyć od podatku do zapłaty. Aby ocenić co będzie najbardziej opłacalne należało by zrobić symulacje i wyliczenia w oparciu o założenia jakichś konkretnych kosztów i zysków. 3. Co do terminów rozliczenia można wybrać wariant co miesięczny, kwartalny, półroczny i roczny - takie rzeczy deklaruje się po założeniu działalności - księgowy Panu pomoże w wyborze i samym zgłoszeniu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.