Działalność gospodarcza a darowizna pieniężna.

Pytanie z dnia 26 marca 2020

Dzień dobry,

Od drugiego maja b.r. będę prowadził jednoosobą działalność gospodarczą, w której będę zajmował się produkcją oprogramowania komputerowego (kod PKD 62.01.Z). Zdaję sobie sprawę z faktu, że będę odpowiadał za zobowiązania osobiste, a w szczególności firmowe całym moim majątkiem. Obawiam się sytuacji, w której po popełnieniu przeze mnie błędu zostaną wobec mnie wysunięte roszczenia powodujące długoletnie obciążenie mojego budżetu domowego. Przykładowo, obecnie jestem zatrudniony w ramach umowy zlecenie i górny próg mojej odpowiedzialności wynosi 50 000 zł.

W celu zabezpieczenia się przed sytuacją opisaną wyżej, chciałbym zawrzeć z moim Tatą umowę, w której zobowiązuję się do comiesięcznej darowizny na jego rzecz kwoty moich miesięcznych dochodów pomniejszonej o minimum socjalne bądź minimum egzystencjalne (wybór zależy od tego, po osiągnieciu którego z nich wierzyciele nie mogą egzekwować z moich dochodów swoich roszczeń). Umowa taka miałaby mieć najwyższy priorytet wsród moich zobowiązań, a zaspokojenie roszczeń Taty miałoby pierwszeństwo przed zaspokajaniem roszczeń innych wierzycieli.

Czy zawarcie tego typu umowy nie narusza przepisów? Czy taki stan rzeczy, gdzie miesięcznie mam do dyspozycji jedynie minimum socjalne (bądź egzystencjalne) chroni mnie przed wierzycielami i ich egzekucją wobec mnie? Czy czas trwania umowy comiesięcznej darowizny wlicza się do czasu przedawnienia roszczeń wierzycieli?

Z wyrazami szacunku,
Paweł

Dzień dobry, zawarcie takiej umowy z tatą nie będzie miało wpływu na obowiązek zapłaty innych długów i będzie bezskuteczne wobec wierzycieli. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 marca 2020 23:20 Zmodyfikowano dnia: 28 marca 2020 23:20 Obejrzało: 270 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. W mojej ocenie są znacznie lepsze sposoby na ograniczenie odpowiedzialności. Gdyby potrzebował Pan pomocy, zapraszam do kontaktu, pozdrawiam, Piotr Stosio, biuro@warszawskakancelaria.com, tel. 604183261.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 marca 2020 18:50 Zmodyfikowano dnia: 29 marca 2020 18:50 Obejrzało: 267 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.