Działalność konkurencyjna. Umowa o prace a działalność gospodarcza.

Pytanie z dnia 09 stycznia

Dobry wieczór,
Chciałbym się Państwa poradzić.
Temat: Kodeks pracy
JDG a UOP - podobna dzialalność niekonkurencyjna
Sytuacja wygląda tak, że jestem na umowie o prace (handlowiec) oraz chciałbym podjąć się dodatkowego zajęcia w postaci jdg też sprzedaż. Pracodawca produkuje i dostarcza części zamienne do sprężarek konkretnego typu, chciałbym handlować też częściami ale do sprężarek innego typu niewchodzącego w bezpośrednią konkurencje z asortymentem oraz ofertą pracodawcy. Jako źródło znalazłem innych dostawców nieznanych pracodawcy ale chciałbym też sprzedawać do klientów obecnej firmy. Sprężarki ze względu na zastosowanie nie mogą być używane zamiennie, a dostarczenie części z mojej strony w żadnym stopniu nie będzie miało wpływu na sprzedaż pracodawcy. Czy w takiej sytuacji zachodzi konflikt? Jeśli tak to czy coś poza wypowiedzeniem umowy o prace może mi grozić skoro szkoda de facto nie nastąpiła u pracodawcy?
Nie posiadam umowy o zakazie konkurencji. Według mnie lojalność oraz dbanie o dobro zakładu w tym przypadku nie zostanie naruszone ale chciałbym potwierdzenie od specjalisty.

Z góry dziękuje za poradę.
Pozdrawiam

Dzień dobry. To czy opisane działania mogą stanowić naruszenie obowiązków pracowniczych albo nieuczciwą konkurencję wymagałoby szczegółowej analizy. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że działania te nie mają takiego charakteru, ale granice takiego uznania są płynne i wiele zależy tu od stanowiska pracodawcy. Najlepiej byłoby poinformować pracodawcę o zamiarze prowadzenia takiej działalności i zobaczyć jego odpowiedź. Jeżeli już teraz wiadomo, że pracodawca będzie podchodził do tego negatywnie, to istnieje spore ryzyko, że działania te zostaną uznane przez niego za naruszenie obowiązków pracowniczych albo nieuczciwą konkurencję. Może się to wiązać ze zwolnieniem dyscyplinarnym, roszczeniem odszkodowaniem, a nawet ryzykiem odpowiedzialności karnej z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nie sposób na tym etapie stwierdzić w jaki sposób do tego stanowiska odniesie się sąd. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 stycznia 2025 11:53 Zmodyfikowano dnia: 10 stycznia 2025 11:53 Obejrzało: 14 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jednak to zależy nie od ram prawnych, które Pan dobrze zna, tylko od faktów. Co do faktów, to, dla prawników, one są takie, jak dowody. Musi się Pan zatem m. zd. zastanowić, jak wyobraża Pan sobie udowodnienie swoich twierdzeń. To wydaje się trudne. Dowód z opinii biegłego? A może to jest dość oczywiste? Ale jeśli oczywiste, to czemu ma Pan wątpliwości, zamiast poznać opinię pracodawcy? Jest też następujący problem. Otóż, czas pracy, nawet wyznaczony zadaniowo, jest czasem pracy "na wyłączność" pracodawcy. Nie może go Pan dzielić na pracę jako pracownik i jdg sprzedając jednocześnie towar pracodawcy i swój. To już, m. zd., lojalne by nie było.

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 stycznia 2025 20:45 Zmodyfikowano dnia: 15 stycznia 2025 20:45 Obejrzało: 4 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.