Dziedziczenie gospodarstwa rolnego.

Pytanie z dnia 23 marca 2020

Witam. Sprawa wygląda następująco. Mój ojciec pochodzi ze wsi. Jego ojciec 30 lat temu sporządził akt notarialny w którym przepisał gospodarstwo rolne na brata mojego ojca. Jednakże mój tata uwaza, że pozostali bracia także dostali swoją część z gospodarstwa. Mój ojciec był wtedy niepełnoletni i twierdzi, że nigdy nie widział aktu notarialnego, a jego brat nigdy nie chciał mu tego aktu pokazać. Mój ojciec uważa, że musi w nim być także jakąś część dla niego skoro pozostali bracia coś dostali. Ojciec mówi że nigdy nie widział aktu przez to że był wtedy niepełnoletni (Gdy jego tata zmarł). Dzisiaj gospodarstwo rolne ma już syn brata(mój kuzyn). Stąd moje pytanie. Czy jest to możliwe, aby w akcie było odpisane coś na mojego ojca, a on przez to że nie był pełnoletni oraz brat nie chciał mu nigdy aktu pokazać, nigdy się o tym nie dowiedział? Oraz drugie pytanie. Czy przez to że gospodarstwo rolne zostało ponownie przepisane czy sprawa ulega przedawnieniu?

Dzień dobry prawo własności nie ulega przedawnieniu. Wpisy co do prawa własności powinny być w księdze wieczystej. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 marca 2020 11:53 Zmodyfikowano dnia: 24 marca 2020 11:53 Obejrzało: 207 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Na początek sugeruję sprawdzić w Sądzie w wydziale ksiąg wieczystych ten wspomniany akt notarialny. Można złożyć wniosek o wgląd do akt księgi wieczystej prowadzonej dla działek wchodzących w skład gospodarstwa, w których taki akt notarialny powinien się znajdować. I jeżeli jest tam ten akt to można się z nim zapoznać oraz złożyć wniosek o wydanie odpisu tego aktu przez sąd. Nie ma co dywagować, najlepiej jest to sprawdzić. Dopiero później można podejmować ewentualne dalsze kroki.

Odpowiedź nr 2 z dnia 24 marca 2020 13:52 Zmodyfikowano dnia: 24 marca 2020 13:52 Obejrzało: 206 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.