Dziedziczenie testamentowe po zmarłym ojcu.
Pytanie z dnia 18 listopada 2020
W październiku br. zmarł mój ojciec. W testamencie powołał mnie do objęcia całego majątku po nim. Główne składniki majątku to mieszkanie, garaż i lokata w banku. Spadkobiercami ustawowymi są 3 osoby: ja, żona ojca i jej córka, którą mój ojciec adoptował. Teraz żona ojca, która mieszka w tym mieszaniu i jest chyba współwłaścicielem, chociaż mieszkanie kupione było z majątku osobistego ojca, chce mnie wymeldować administracyjnie w Urzędzie Miasta. Zostałem wezwany do złożenia wyjaśnień w UM. Ja mieszkam czasowo w innym miejscu bez meldunku.
1. Co mogę zrobić, aby nie dopuścić do wymeldowania z pobytu stałego?
2. Czy w razie wymeldowania będę mógł bez problemu (bez zgody żony ojca) zameldować się tam z powrotem na pobyt stały jeśli tam się wprowadzę lub będę miał postanowienie sądu o nabyciu spadku po ojcu?
3. Czy mam prawo żądać od żony ojca wydania kluczy do mieszkania po ojcu (kompletu kluczy ojca) i wejść TERAZ do tego mieszkania w celu sprawdzenia jaki jest jego stan, czy nie wywieziono majątku ojca lub żona ojca i jej córka nie podnajmują lokalu osobom trzecim (postępowania spadkowego jeszcze nie było)?
Janusz Sawicki Adwokat (Od 1985)
Sawicki&Sawicki Adwokaci i Radcy Prawni SP
Jana Kasprowicza 20/3, 31-523 Kraków
Sz.Panie Radziłbym jak najszybciej przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu. Kwestie meldunkowe dotyczą Pana faktycznego bądź nie przebywania w lokalu i nie mają żadnego wpływu na kwestie własności. Dopóki nie będzie miał Pan stwierdzenia nabycia spadku nie może domagać się Pan kluczy, bo w świetle prawa nie jest Pan jeszcze współwłaścicielem majątku ojca, chociaż może Pan spróbować. Po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku - zamelduje się Pan w mieszkaniu na podstawie prawa właścicielskiego. Jeżeli mieszkanie kupione było ze środków pochodzących z majątku osobistego ojca służy Panu ( po stwierdzeniu nabycia spadku ) roszczenie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym ( czyli przekładając na zrozumiały język - aby to ojciec był wpisany w całości jako właściciel mieszkania ) z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Aleksandra Nizielska Adwokat (Od 2020)
Kancelaria Adwokacka adw. Aleksandra Nizielska
os. Różane 46C/10, 58-200 Dzierżoniów
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że testament - choc daje pewne prawa 0 nie jest wystarczający do potwierdzenia, że jest już Pan współwłaścicielem nieruchomości. Konieczne jest po pierwsze uregulowanie kwestii spadkowych w sądzie poprzez stwierdzenie nabycia spadku, albo u notariusza, a następnie poprzez postępowanie o dział spadku. Samo stwierdzenie nabycia spadku oznacza, że wszyscy spadkobiercy są uprawnieni do spadku i poszczególnych części według swoich udziałów. Aby nie dopuścić do wymeldowania należy przede wszystkim uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym. Jest zbliżone do sądowego, co oznacza, że może Pan złożyć wyjaśnienia odnośnie aktualnej sytuacji (np. że planuje Pan zamieszkać w tym mieszkaniu), a także składać stosowne dokumenty i wnioskować o przesłuchanie świadków. Sprawa wymaga w mojej ocenie konsultacji z adwokatem, gdyż jest rozwojowa.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.