Dziedziczenie zadłużenia alimentacyjnego.

Pytanie z dnia 29 kwietnia 2020

Dzień dobry, piszę w związku z pytaniem czy długi alimentacyjne mojego taty na dzieci ze swojego pierwszego małżeństwa mogą przejść na mnie po jego śmierci, chodzi dokładnie o alimenty zaległe na rzecz wierzyciela, odsetki oraz opłaty egzekucyjne? Dodam, że mój tata nie ma ślubu z moją mamą, kiedyś żyli w konkubinacie, a na mnie również płacił alimenty gdy byłem niepełnoletni, lecz dobrowolnie i nie zalega mi żadnych pieniędzy.

Co do zasady - tak, za wyjątkiem długów wobec Funduszu Alimantacyjnego, bo te ulegną umorzeniu. Proszę pamiętać, że po ojcu dzieciczą wszytkie dzieci oraz małżonka (o ile taką miał), więc i długi odziedziczą wszyscy spadkobiercy (nawe te dzieci, które są dłużnikami). W tej chwili obowiązuje zasada dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza, tzn jeżeli nie odrzucimy spadku lub nie przyjmiemy go w prost (takie okreslenie prawnicze "proste przyjęcie sapdku), to będziemy odpowiadać za długi spadkowe tylko do wysokości odziedziczonych aktywów. Poza tym częśc długów może być przedawniona, więc dłużnik będzie miał utrudnione dochodzenie należności przed sądem.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 kwietnia 2020 19:35 Zmodyfikowano dnia: 29 kwietnia 2020 19:35 Obejrzało: 234 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dobry wieczór, warto sprawdzić, czy długi alimentacyjne nie przedawniły się. Natomiast co do ]długów - wchodzą one do masy spadkowej, jednak odpowiedzialność spadkobierców (na szczęście!) jest ograniczona i dziedziczą oni z dobrodziejstwem inwentarza (tzn. że np. jeżeli aktywów jest 50 000 zł, a długów 20 000 zł, to aktywa "konsumują" długi"). W razie jakichkolwiek wątpliwości, zachęcam do kontaktu z Kancelarią. Pozdrawiam, adwokat Dominika Bołądź

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 kwietnia 2020 20:54 Zmodyfikowano dnia: 29 kwietnia 2020 20:54 Obejrzało: 233 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.