Pytanie z dnia 03 listopada 2018

Dzień dobry,
Chciałabym pozbawić praw rodzicielskich ojca mojej 11 letniej córki.
Mój były partner zataił przede mną fakt, iż leczył się wcześniej z alkoholizmu. Fakt ten wyszedł na jaw dopiero kiedy ustalane były alimenty na rzecz córki. Przez 10 lat nie utrzymywał z nami kontaktów, nie płacił alimentów, w między czasie przebywał w zakładzie karnym za kradzieże. Obecnie zażądał ode mnie kontaktów z córką włącznie z tym, iż dziecko miało by przebywać u niego. Nie posiada własnego mieszkania, oficjalnie nie pracuje. Nachodzi córkę pod szkołą. Ona się go boi. Od 5 miesięcy płaci alimenty. Jakie mam szanse pozbawienie go praw rodzicielskich?

Dzień dobry, decyzję o pozbawieniu władzy rodzicielskiej sąd podejmuje gdy: - władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody, - rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej, - rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka. Moim zdaniem, prowadzenie przez ojca dziecka trybu życia nie gwarantującego prawidłowego rozwoju dziecka (alkoholizm, pobyt w ZK, "lęk" dziecka przed ojcem związany z długoletnim brakiem zainteresowania itd.) może stanowić przesłankę do pozbawienia go władzy rodzicielskiej, należy jednak pamiętać, że każdorazowo sąd bada, co najlepsze jest dla dziecka. Dodatkowo, pozbawienie władzy rodzicielskiej nie oznacza, że ojciec nie będzie mógł starać się o kontakty z dzieckiem. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 listopada 2018 11:11 Zmodyfikowano dnia: 5 listopada 2018 11:11 Obejrzało: 223 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Można w takiej sytuacji pozbawić władzy rodzicielskiej. Natomiast kontakty z dzieckiem są czymś innym niż władza rodzicielska. Aby pozbawić możliwości widywania z dzieckiem w ogóle należy wykazać, że zagraża to dziecku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 listopada 2018 11:27 Zmodyfikowano dnia: 5 listopada 2018 11:27 Obejrzało: 221 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.