Pytanie z dnia 02 listopada 2018

Dzień dobry, chciałabym prosić o poradę w kwestii spadkowej. Pokrótce; w 2017 umiera matka mojego partnera. W testamencie (otwartm w listopadzie 2017) sporządzonym notarialnie, wydziedzicza swojego syna (mojego partnera), oraz pierwszego, dorosłego wnuka z tytułu "uporczywego unikania kontaktów". W testamencie, nie wymienia się drugiego, małoletniego wnuka (wtedy dwuletniego), którego jestem matką. Czy jako opiekun prawny małoletniego mogę wystąpić w jego imieniu o spadek? Jeśli tak, jakie mam możliwości? Nadmienię, że syn jest niepełnosprawny co wymusza na mnie status bezrobotnej. Utrzymujemy się z zasiłku przysługującego dziecku z tytułu niepełnosprawności jak również z alimentów. Siłą rzeczy, nie stać mnie na ponoszenie kosztów związanych z ewentualną sprawą ubiegania się o spadek dla synka. Będę wdzięczna za odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry, jeśli matka partnera powołała kogoś do spadku w swym testamencie i spadkobiercy testamentowi nie odrzucili spadku, to Pani syn będzie uprawniony do zachowku, a nie do dziedziczenia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 listopada 2018 22:42 Zmodyfikowano dnia: 2 listopada 2018 22:42 Obejrzało: 295 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeśli matka wydziedziczyła syna to w jego miejsce wchodzą jego zstępni (dzieci), poza wydziedziczonymi. Spadkobiercą jest więc Państwa syn, jako drugi wnuk., który nie został wydziedziczony, i dziedziczy cały udział ojca. Jako opiekun prawny musi Pani złożyć do sądu wniosek w imieniu syna o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Koszt to 55 zł. Sąd może zwolnić nawet z tych kosztów. Trzeba złożyć wniosek o zwolnienie i wypełnić druk oświadczenia o majątku, dochodach, stanie rodzinnym i źródłach utrzymania (do pobrania w sądzie lub na stronach Min. Spraw.) Niepełnosprawność wnuka nie ma znaczenia dla kwestii dziedziczenia. Do wniosku o nabycie spadku trzeba złożyć akt zgonu babci, akt urodzenia ojca dziecka, akt urodzenia wnuka (Pani syna), akt urodzenia drugiego wnuka, testament oraz akty urodzenia wszystkich osób, które dziedziczyłyby z ustawy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 listopada 2018 01:45 Zmodyfikowano dnia: 8 listopada 2018 01:45 Obejrzało: 290 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.