Pytanie z dnia 25 sierpnia 2016
Dzień dobry.
Chciałabym się dowiedzieć czy mogę starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie po żle wykonanej operacji. Pól roku temu przeprowadzono zabieg podwójnej osteotomii stopy z wmontowaniem trzech implantów. Z powodu utrzymującego się wciąż bólu przy chodzeniu miałam wykonane usg palucha. Okazało się, że jeden z implantów wystaje prawie 1 cm poza kość a wokół tego wytworzyła się strefa aktywnego nacieku zapalnego o wym. 17x9x6mm. Nerw palcowy pogrubiały, obrzęknięty o zatartej strukturze, co wskazuje na uszkodzenie II/IIIst. Gdzie się z tym udać?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, przede wszystkim najpierw trzeba ustalić czy doszło do błędu w sztuce lekarskiej. Czy konsultowała się Pani w tej sprawie z innym lekarzem ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzien dobry, zadoścuczynienia mozna domagać się w sytuacji gdy doszło do błędu medycznego. Nie udana operacja czy brak oczekiwanych efektów medycz\nych nie oznacza samo przez się, iz jest bład medyczny. Musiałby jakiś lekarz zaopiniowac te sytuację wskazując na bład lekarza przeprowadzajacego zabieg.
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
W przypadku błędu medycznego można dochodzić przed sądem cywilnym odszkodowania i zadośćuczynienia od placówki, w której została wykonana operacja, ubezpieczyciela placówki, ewentualnie również od lekarza wykonującego zabieg, jak również od wszystkich podmiotów łącznie. W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy powikłania oraz przesunięcie implantów mają związek z źle przeprowadzoną operację. Na odszkodowanie składają wszelkie wynikłe wydatki, które Pani poniosła w związku z źle przeprowadzoną operacją, w tym m. in. koszty leczenia, przeprowadzonych badań, dojazdów, opieki specjalistycznej, a także utracone zarobki, które należy odpowiednio udokumentować. Zadośćuczynienie przysługuje natomiast za doznaną krzywdę. Jednak nie chcąc ustalić błędu medycznego, odszkodowania i zadośćuczynienia można również dochodzić na drodze postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Złożenie wniosku w tym przypadku obwarowane jest jednak pewnymi warunkami, w tym m. in. rocznym terminem do dochodzenia roszczenia, a do zdarzenia musi dojść w szpitalu, jak również maksymalną wysokością odszkodowania i zadośćuczynienia, która nie może przekraczać kwoty 100.000 złotych. Przed komisją kwota odszkodowania ustalana jest jedynie w relacji do skutków błędu na zdrowiu, a nie poniesionych kosztów leczenia.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.