Pytanie z dnia 20 maja 2022
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jak można rozwiązać pewną nietypową sprawę.. Mianowicie mam 35 lat. Jestem mężatką i matką. Nazwisko panieńskie mam po pierwszym mężu matki, który nie był moim ojcem. Mój biologiczny ojciec ożenił się z moja matka kiedy byłam już pełnoletnia i nie było żadnej adopcji ani uznania. Co można zrobić w tej sytuacji żebym stała się prawnie dziedziczką ojca.
Jest tu szereg problemów, ale ustalmy założenia: 1. urodziła się Pani w czasie trwania małżeństwa Pani matki z pierwszym mężem matki lub w czasie 300 dni od ustania (rozwód) lub unieważnienia tego małżeństwa - pytanie czy to jest prawda? 2. czy prawdziwy Pani ojciec żyje ? 3. od kiedy Pani wie, że pierwszy mąż matki nie jest Pani ojcem biologicznym ? 4. czy pierwszy maż matki żyje ? Podstawowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie 3 gdyż zgodnie z art. 70 kodeksu rodzinnego z upływem roku od daty dowiedzenia się nie ma Pani możliwości wytoczenia powództwa o zaprzeczenia ojcostwa. O ile zaprzeczy Pani ojcostwo pierwszego męża matki to biologiczny ojciec jeśli żyje to może Panią uznać za swoje dziecko. Jeśli fakty są inne istnieją inne rozwiązania. Proszę o kontakt radca prawny Radosław Chrząstek tel. 796 469 500 lub adwokat Zbigniew Chrząstek tel. 601 050 995 Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry, nazwisko nie ma znaczenia dla ustalenia spadkobierców ustawowych; co do zasady dziedziczy Pani po swoim ojcu biologicznym, chyba że poprzez posiadanie nazwiska po pierwszym mężu matki rozumie Pani uznanie ojcostwa/przysposobienie? Pozdrawiam, adwokat Alicja Kociemba.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.