Pytanie z dnia 27 września 2017
Dzień dobry,
Chciałbym zapytać jak najmniejszym kosztem zrealizować niżej opisane przekazanie udziałów.
Sytuacja wygląda tak:
w 2016 zakupiliśmy wspólnie działkę (A) pod zabudowę mieszkaniową: ja z małżonka 1/3 udziałów (nie mamy rozdzielności majątkowej), moi rodzice 2/3 udziałów (nie mają rozdzielności majątkowej). suma 173tyś
W tym roku (2017) planujemy zakup kolejnej działki (B) o wartości ok 400tyś, za która ojciec ma zapłacić 285 tyś (pieniądze ze sprzedaży innych działek zakupionych dawno temu - ponad 5 lat) + 65tyś w gotówce. Pozostałe 50tyś mam zapłacić ja z żoną.
Teoretycznie kupilibyśmy to w udziałach tak jak poprzednią działkę ale docelowo obie działki A i B mają zostać przepisane na mnie.
Docelowo na działce B ma stanąć budynek mieszkalny jednorodzinny a na działce B wielorodzinny (np. bliźniak), który planuję otworzyć swoje biuro.
Pytanie: jak najmniejszym kosztem spowodować przepisanie/przekazanie mi udziałów rodziców do obu działek?
Czy pieniądze za sprzedaną działkę ojciec powinien dać mi w darowiźnie (ja by ją zgłosił do US zgodnie z przepisami i określonym terminie) następnie sam z małżonką zakupił bym działkę B a przy spisywaniu aktu notarialnego zakupu działki B rodzice przepisali by swoje udziały działki A na mnie (lub na mnie i małżonkę w zależności jakie koszty trzeba było by ponieść) czy może powinni podarować mi swoje udziały jako darowiznę?
Czy kupić działkę B w udziałach z rodzicami a później przepisać ich udziały działki A i B na mnie?
Czy ich ewentualne darowizny powinny być przekazywane tylko na mnie czy na mnie i na małżonkę czy to nie ma znaczenia?
Dodatkowe pytanie dotyczy ewentualnych darowizn - jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami rodzeństwa z tytułu zachowku (mam dwoje rodzeństwa)?
Mam nadzieję, że dosyć jasno przedstawiłem swoją sytuację i pozwoli mi to na uzyskanie klarownych odpowiedzi. Wiem, że nie ma złotego środka ale głównie chodzi o minimalizację kosztów.
Z góry dziękuję za pomoc w powyższej sprawie.
Pozdrawiam
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzień dobry, Sytuacja jest tak skomplikowana i wariantowa, ze w zasadzie nie sposób udzielić odpowiedzi jednoznacznej. Gdyż każdy ruch wywołuje odpowiednie skutki prawne. Co do zasady zniesienie współwłasności najtaniej załatwić poprzez zgłoszenie zgodnego podziału w sądzie. Przed zachowkiem chroni umowa dożywocia o ile dotyczy to nieruchomości i o ile nie jest pozorna, również wydziedziczenie mogłoby tu znajdować rozwiazanie o ile są przesłanki i siostra nie ma dzieci. Natomiast umowa dożywocia nie idzie po drodze z zniesieniem współwłasnosci.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.