Pytanie z dnia 27 kwietnia 2020

Dzień dobry.
Czy jeżeli ktoś wyrażając opinię na mój temat nazywa mnie socjopatą, a robi to w trakcie przesłuchania w komisariacie i do kurator społecznego czy jest to zniesławienie 212 § 1 K.k ?
Nazywanie mnie przez tę osobę, „socjopatą” obraża mnie i wpływa ujemnie na mój wizerunek ponieważ umniejsza moją zdolność do roli rodzica.
Czy mam podstawy prawne aby złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Szanowny Panie, w sytuacji przez Pana opisanej zastosowanie prawdopodobnie znajdzie, nie przepis art. 212 k.k. (zniesławienie), a art. 216 k.k. (znieważenie) – „§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Ściganie tego przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego. Tak więc pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności zależy od woli pokrzywdzonego, któremu pozostawiono ocenę czy jego cześć została naruszona oraz jakie środki trzeba zastosować dla jej ochrony. W razie dodatkowych pytań serdecznie zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 kwietnia 2020 10:44 Zmodyfikowano dnia: 28 kwietnia 2020 10:44 Obejrzało: 356 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

do 212 KK mogą to być podstawy, ale nie 100% gdyby był dowód że do osób trzecich takie wiadomości są kierowane to jak najbardziej.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 kwietnia 2020 15:51 Zmodyfikowano dnia: 28 kwietnia 2020 15:51 Obejrzało: 356 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.