Pytanie z dnia 09 października 2015
Dzień dobry, czy jeżeli mąż złożył już pozew o rozwód to czy ja mogę złożyć wniosek o separację. Mamy możliwość wykupu mieszkania niestety nie mogę zrobić tego sama a mąż nie wyraża chęci do wykupu wspólnie. Wyczytałam na jednym z forum że separacja sądowna pomogłaby mi taki zakup zrobić samej. I jak ewentualnie mogłabym zmusić męża do zmiany decyzji co do wykupu teraz i czy można uwzględnić w akcie notarialnym fakt , że to ja sama w całości poniosłam koszta wykupu?
Joanna Malinowska Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Junker
Aleja Zwycięstwa 218/2, 81-540 Gdynia
Szanowna Pani, jeśli mąż złożył pozew o rozwód, może Pani jako pozwana złożyć pozew o orzeczenie separacji (art. 439 par. 3 Kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku prawomocnego orzeczenia separacji pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje ustrój rozdzielności majątkowej (art. 54 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), co faktycznie uprawnia Panią do samodzielnego wykupu mieszkania, którego mąż nie powinien się domagać. Argumentem dla wspólnego wykupu mieszkania dla Pani męża winien być fakt, iż w przypadku jego nabycia w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej (czyli przed prawomocnym orzeczeniem rozwodu lub separacji) takie mieszkanie wchodziłoby w skład majątku wspólnego i jako takie podlegałoby podziałowi pomiędzy Państwem po ustaniu małżeństwa. Musi Pani pamiętać, iż w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nawet w przypadku, gdyby chciała Pani samodzielnie dokonać nabycia takiego lokalu mieszkalnego niezależnie z czyich środków pieniężnych, to zgodnie z art. 37 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wymagana byłaby do takiej czynności zgoda Pani męża. Gdyby takiej zgody Pani nie uzyskała przed zawarciem takiej umowy, to ważność takiej umowy zależeć będzie od potwierdzenia takiej umowy przez Pani męża już po jej zawarciu.
Podziękowałeś prawnikowi
Użytkownik
Czyli jak sąd orzeknie separację to będę mogła sama wykupić to mieszkanie, pomimo tego ze teraz urzędnicy w starostwie mówią mi że bez męża nie mam takiej możliwości ?
Joanna Malinowska Adwokat (Od 2015)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Junker
Aleja Zwycięstwa 218/2, 81-540 Gdynia
Problem powstaje w przypadku, kiedy Państwo w czasie trwania małżeństwa uzyskali prawo najmu lokalu, który jest lokalem należącym do gminy. Wykup takiego lokalu od gminy (a o ile rozumiem, z takim przypadkiem ma Pani do czynienia) winien być dokonany przez najemców. Skoro przysługuje Państwu wspólnie prawo najmu, to wówczas w istocie bez zgody męża nie może Pani dokonać samodzielnie wykupu takiego lokalu. Pozostaje jednak możliwość wskazana w art. 39 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli jeden z małżonków odmawia zgody wymaganej do dokonania czynności, której przedmiotem jest współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym, drugi małżonek może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności. Sąd udziela zezwolenia, jeżeli dokonania czynności wymaga dobro rodziny. A zatem w przypadku najmu lokalu komunalnego nawet po orzeczeniu separacji lub rozwodu nie będzie Pani mogła wykupić takiego lokalu samodzielnie, albowiem prawo najmu takiego lokalu wraz z prawami mu przynależnymi wchodzić będzie w skład majątku wspólnego, który będzie podlegał podziałowi. Niestety prawo najmu lokalu komunalnego przez małżonków jest prawem przysługującym obu małżonkom wspólnie. Najemcami takiego lokalu są małżonkowie wspólnie – zarówno podczas trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie (czy separacji, bo i ona pociąga za sobą skutki majątkowe takie jak rozwód), mogą wykupić lokal wyłącznie wspólnie. Jeżeli jeden z małżonków w trakcie rozwodu lub po orzeczeniu rozwodu (separacji) chce tak jak Pani samodzielnie wykupić taki lokal mieszkalny, powinien – już po orzeczonym rozwodzie – złożyć w sądzie wniosek o podział majątku wspólnego wraz z wnioskiem o podział prawa najmu, które wchodziło w skład majątku wspólnego i domagać się przyznania wyłącznie Pani prawa najmu. W przypadku przyznania lokalu Pani sąd wówczas zasądzi z pewnością odpowiednią spłatę na rzecz męża. Mam nadzieję, że udzielone informacje okażą się przydatne w przyszłych decyzjach majątkowych.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.