Pytanie z dnia 06 lutego 2018
Dzień dobry, czy ławnik może rozgłaszać kim jest? Chodzi mi o to czy będąc ławnikiem mogę powiedzieć o tym rodzinie, znajomym.
z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Bartłomiej
Agnieszka Mielczarek Radca prawny (Od 2022)
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO Agnieszka Mielczarek
L. i M. Kaczyńskich 15, 97-400 Bełchatów
Dzień dobry, w odpowiedzi na Pana pytanie wskazuję co następuje poniżej: Po pierwsze należy wskazać, iż ławnik to "sędzia społeczny", którego udział w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości stanowi "głos" obywateli w rozpoznawaniu spraw przed sądem I instancji. Ustawy jednak mogą zawierać inne dyspozycje, a zatem należy szczegółowo każdorazowo je analizować. Zasady wyboru ławników zostały wskazane w ustawie prawo o ustroju sądów powszechnych, które stanowią, iż ławnicy wybierani są przez rady gmin których obszar jest objęty właściwością tych sądów – w głosowaniu tajnym. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 160 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych rady gminy podejmują uchwałę w sprawie wyboru ławników, nadto należy wskazać, iż obywatele mają prawo dostępu do protokołu sesji rady gminy. Ma swoje źródło zarówno w przepisach konstytucyjnych, jak i ustawach (Konstytucja RP, ustawa o samorządzie gminnym, ustawa o dostępie do informacji publicznej). W świetle powołanych powyżej przepisów, a nadto skoro lista ławników stanowi informację zamieszczaną w Biuletynie Informacji Publicznej, osobiście uważam, iż przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie zakazują przekazywania przez Pana informacji w zakresie pełnienia funkcji ławnika. Mam nadzieję, że moja odpowiedź okazała się pomocna. Z poważaniem Agnieszka Mielczarek P.S. Były ławnik Sądu Rejonowego :)
Podziękowałeś prawnikowi
Jakub Kruczek Adwokat (Od 2017)
Jakub Kruczek Kancelaria Adwokacka
Wieniawskiego 5/9, 61-712 Poznań
Dzień dobry, jak najbardziej, można o tym mówić. Ławnicy są wybierani przez rady gminy, a ich listy są publicznie ogłaszane. Ławnicy jednak powinni zachować w tajemnicy informacje, o których dowiedzieli się w związku z pełnieniem funkcji poza rozprawami jawnymi. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.