Pytanie z dnia 27 stycznia 2023

Dzień dobry. Do końca 2022 roku prowadziłam działalność gospodarczą. Niestety z powodu trudnej sytuacji finansowej byłam zmuszona zamknąć działalność. Miałam podpisaną umowę na sprzedaż energii elektrycznej oraz umowę kompleksową na gaz w F , na czas określony. Wysłałam wypowiedzenie obu umów i w dostałam w odpowiedzi, że "Zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej nie stanowi podstawy do rozwiązania umowy bez winy odbiorcy. Rozumiemy oczywiście Pani sytuację, jednak umowy nie przewidywały ubezpieczeń od zdarzeń losowych.



Możliwość nałożenia na odbiorcę sankcji z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy w postaci zryczałtowanego odszkodowania wynika z art. 4j ust. 3a Prawa energetycznego. Powyższa informacja zawarta jest w dokumencie OWU [1]. Zgodnie z zapisami OWU [1] zryczałtowane odszkodowanie należy się sprzedawcy bez względu na fakt lub wysokość poniesionej szkody. "
Czy faktycznie muszę zapłacić te kart umowne?

Dzień dobry. Wedle powyżej wskazanego przepisu: 3a. Odbiorca końcowy może wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony, na podstawie której przedsiębiorstwo energetyczne dostarcza temu odbiorcy paliwa gazowe lub energię, bez ponoszenia kosztów i odszkodowań innych niż wynikające z treści umowy, składając do przedsiębiorstwa energetycznego pisemne oświadczenie. Oznacza to, że jeśli w OWU umieszczono zapis o odszkodowaniu, to może ono być wymagane.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 stycznia 2023 23:34 Zmodyfikowano dnia: 29 stycznia 2023 23:34 Obejrzało: 150 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Nasz serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Można zmienić pozwolenie na zapis danych w plikach Cookies ustawiając odpowiednie opcje w swojej przeglądarce. Rozumiem