Pytanie z dnia 17 stycznia 2018
Dzień dobry, jaki jest okres wypowiedzenia umowy handlowej zawartej na czas nieokreślony? umowa zawarta bez okresu wypowiedzenia
Mateusz Uldynowicz Adwokat (Od 2016)
Kancelaria Adwokacka Mateusz Uldynowicz
Niemcewicza 26/407, 71-520 Szczecin
Aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby zapoznać się z treścią tej umowy. Jeśli jej przedmiotem jest świadczenie jakichś usług to prawdopodobnie stosuje się do niej odpowiednio przepisy umowy zlecenie, ale są od tego wyjątki. Stąd istotne jest zapoznanie się z treścią umowy. Niemniej w przypadku, gdyby do tej umowy stosowały się przepisy o zleceniu to umowa rozwiązałaby się natychmiast z chwilą dojścia do adresata oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Przy czym trzeba pamiętać, by w takim wypowiedzeniu wskazać tzw. ważny powód, czyli dokładnie opisać dlaczego rozwiązujemy umowę. Ma to na celu uniknięcie ewentualnego roszczenia odszkodowawczego za rozwiązanie umowy (gdyż np. ktoś mógł liczyć, że przez jakiś czas będzie wykonywał tę umowę, a co za tym idzie wskutek rozwiązania umowy utracił potencjalny zysk).
Podziękowałeś prawnikowi
Michał Król Radca prawny
Kancelaria radcy prawnego Michał Król
Miętowa 1, Skrzynki, 62-035 Kórnik
Odpowiedź jest uzależniona od rodzaju umowy - tj. tego co jest przedmiotem umowy np. świadczenie usług, wykonanie robót budowlanych, sprzedaż czy dostawa. Co do zasady np. umowa o świadczenie usług może zostać wypowiedziana w każdym czasie. Zgodnie z art. Art. 746 kodeksu cywilnego: § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. § 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. § 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.