Pytanie z dnia 29 sierpnia 2018

Dzień dobry, jakiś czas temu (ok 3 mies ) znajomy pożyczył mi dobrowolnie przedmiot o wartości ok 100 zł i kilka drobniejszych. Obecnie ze względu na konflikt jaki miedzy nami powstał oskarża mnie o kradzież. Mam dowody w postaci zdjęć wysyłanych do tej osoby na których są te rzeczy wiec był świadomy ze je posiadam a mimo to konwersacja SMS była prowadzona w miłym tonie. Obecnie starszy mnie policja ponieważ oświadczyłam mu ze oddam mu jego rzeczy ale musi je sam odebrać (ok 15 km). Wcześniej sam proponował odbiór przez siebie jednak ze względu na moja nieobecność w domu było to niemożliwe. Czy ma on prawo oskarżać mnie o kradzież ?

Dzień dobry, a nie może mu Pan odesłać tych przedmiotów pocztą lub złożyć do depozytu? Prawo do złożenia "oskarżenia" o kradzież (czy jakikolwiek inny czyn) ma każdy człowiek posiadający zdolność do czynności prawnych. Czym innym jest zasadność takich oskarżeń. W opisywanym przypadku, nie wydaje się, aby były one zasadne. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 sierpnia 2018 14:05 Zmodyfikowano dnia: 30 sierpnia 2018 14:05 Obejrzało: 242 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Nie ma podstaw do oskarżenia o kradzież, gdyż czyn nie spełnia znamion kradzieży określonej w kodeksie karnym, mianowicie nie zabrał Pan rzeczy ruchomych. Można oskarżyć Pana o przywłaszczenie, przywłaszczenie polega na bezprawnym zabraniu czegoś cudzego na własność, o ile wcześniej weszło się w posiadanie tej rzeczy w sposób legalny, czyli tak jak w Pana przypadku rzecz ruchoma została pożyczona. Przywłaszczenie stanowi czyn zabroniony, którego charakter zależy od wartości rzeczy ruchomej stanowiącej przedmiot przywłaszczenia. Jeżeli nie przekracza ona kwoty 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę (z chwili popełnienia czynu), to mamy do czynienia z wykroczeniem stypizowanym w art. 119 § 1 Kodeksu Wykroczeń. W Pana przypadku najprawdopodobniej wartość rzeczy nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, karalność wykroczenia z Art. 119 KW, zgodnie z Art. 45 KW ustanie, gdy od czasu popełnienia czynu upłynie rok. Natomiast, jeżeli w ww. okresie dojdzie do wszczęcia postępowania, karalność wykroczenia ustanie dopiero z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu. W Pana przypadku, w sytuacji wszczęcia postępowania powinien Pan wykazywać, że nie miał Pan zamiaru zachowania dla siebie znalezionej rzeczy, a już tym bardziej nią rozporządzać jak właściciel. Dług niepieniężny (pożyczone rzeczy), jeśli nic innego nie zostało ustalone, powinien Pan wydać w swoim miejscu zamieszkania, więc to właściciel powinien pofatygować się po odbiór rzeczy, proszę zadeklarować gotowość wydania rzeczy (mail, sms – ważne, aby miał Pan na to dowód).

Odpowiedź nr 2 z dnia 31 sierpnia 2018 16:31 Zmodyfikowano dnia: 31 sierpnia 2018 16:31 Obejrzało: 237 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.